Viry a další škodlivý software představují pro počítač vysoké bezpečnostní riziko. Každý jeden z těchto škodlivých programů může většinou ochromit celý počítač. Jak se ale chová systém s 10, 20 nebo více těmito škodlivými programy?
Přesně takovou otázku si položila dceřiná společnost Googlu VirusTotal a spustila bláznivý projekt Most Infected Computer Ever (Nejinfikovanější počítač všech dob). Cílem bylo propašovat do počítače co nejvíce škodlivých programů a nechat je běžet paralelně.
Extrémní test škodlivého softwaru: jaký je počet virů, kterým Windows odolá
Realizace projektu ale nebyla zdaleka tak jednoduchá, jak se mohlo na první pohled zdát. Bylo tomu tak proto, že jednotlivé škodlivé programy pronikají hluboko do systému a mohou jej zpomalit. Zní to až směšně, ale s rostoucím počtem programů bylo stále složitější malware do počítače vůbec dostat.
Do počítače se podařilo vývojářům z VirusTotal dostat celkem 30 škodlivých programů. Použili viry a červy z celé historie počítačů. Patří mezi ně například "Ambulance" a "Happy99", dva úplně první viry.
Do počítače byl ale propašován i další malware, jako jsou minery, keyloggery a ransomware. Kompletní seznam použitého malwaru je k dispozici na webových stránkách projektu.
Osvětový projekt
K testu byl použit i nejnebezpečnější malware v podobě Advanced Persistent Threats, zkráceně APT. Ten do systému proniká nepozorovaně, může v něm zůstat po dlouhou dobu a počítač špehovat.
Pro VirusTotal je však takový rekord druhořadý. Primárním cílem byla vzdělávací stránka a možnost upozornit uživatele na rizika a nebezpečí malwaru.
Z tohoto důvodu nebyl test rozšířen na úplně všechny škodlivé programy. Riziko úplného zhroucení systému by v takovém případě bylo příliš velké.
Zdroj: VirusTotal