Ačkoliv je systém Windows 11 k dispozici už třetím rokem, popularita předchozích desítek stále neklesá a dokonce je ve světě Windows stále zdaleka nejpoužívanější verzí. Microsoft tento systém ještě stále zásobuje bezpečnostními aktualizacemi. Ne všechny ale uživatelé vítají. Nejnovější update například v systému blokuje obzvlášť oblíbenou možnost.
Microsoft nyní pomocí ovladače systému Windows brání uživatelům měnit nakonfigurovaný výchozí prohlížeč systému Windows 10 a Windows 11 pomocí softwaru, nebo ruční úpravou registru. Ovladač byl vcelku v tichosti šířen už dříve, a to v rámci únorových aktualizací pro Windows 10 (KB5034763) a Windows 11 (KB5034765). Změnit výchozí prohlížeč lze jen pomocí nastavení Windows.
Windows Update omezuje používání klíčů registru
Jednou z oblíbených výhod operačního systému Microsoftu je možnost přizpůsobit si jej všemi možnými způsoby. Počínaje nastavením uživatelského rozhraní, které sahá od individuálních oprávnění přístupu k aplikacím až po preferovaný výchozí prohlížeč. Ten můžete zvolit buď přímo v nastavení, nebo prostřednictvím klíče v registru.
Registr Windows, digitální adresář nebo chcete-li databáze, ve které jsou uložena veškerá nastavení systému, byl dříve považován za řídí centrum, ve kterém se dala zvolit i mnohá individuální nastavení. To se dá navolit prostřednictvím klíčů, které obsahují například konkrétní hodnoty, definující vzhled pozadí plochy, rychlost myši nebo výchozí prohlížeč.
Účinky nejnovější aktualizace se podrobně zabývá švýcarský IT konzultant, který je detailně rozebírá na svém blogu. Microsoft v rámci nedávné aktualizace systému Windows odstranil možnost, aby si poskytovatelé třetích stran, jako jsou Google a Mozilla, sami změnili výchozí prohlížeč prostřednictvím registru. To, co mělo ve skutečnosti zlepšit kontrolu uživatelů, je nyní nutí k těžkopádným volbám prostřednictvím nastavení.
Za změnami v nejnovější aktualizaci Windows 10 hledejme DMA: zákon o digitálních trzích
Důvodem této nepopulární změny je zákon Evropské komise o digitálních trzích, známý také pod zkratkou DMA. Tato legislativa má omezit moc takzvaných strážců brány, gatekeepers, za které byly označeny mnohé produkty a služby velkých technologických hráčů. Její ambicí je také narovnat tržní podmínky a zajistit větší férovost v konkurenčním prostředí.
V tomto konkrétním případě aktualizace systému Windows to znamená, že nově nainstalovaný prohlížeč by se neměl jednoduše stát výchozím prohlížečem. To by totiž mohlo uživatelům zabránit v tom, aby se vědomě rozhodli k němu přejít.
Zdroj: The Kolbitz Blog, Bleeping Computer