Konference MobileMed 2014 se konala 20. až 21. listopadu v prostorách Masarykovy koleje ČVUT v Praze. Setkali se na ní odborníci a zájemci o oblast využití mobilních a informačních technologií v současné medicíně. V rámci konference byla vyhlášena soutěž MOBILE HEALTH & AAL CHALLENGE, která měla motivovat mladé studenty a podnikatele v tvorbě nových aplikací zaměřených na lidské zdraví.
Vítězem se stal inteligentní systém pro monitorování průběhu léčby pacientů s Parkinsonovou chorobou. Autorem systému je Alberto Ferrari z Boloňské univerzity. Systém byl současně oceněn i cenou publika. Koncepci již zkoušejí v praxi na několika seniorech. Lékaři mají k dispozici objektivní odezvu na účinky neurostimulátoru a medikamentů v průběhu léčby. Autoři vítězného projektu byli odměněni finančním obnosem 2500 dolarů.
Druhou cenu si odnesl nízkonákladový telemedicínský systém monitorující průběh těhotenství. Systém byl vyvinut Alessandrem Crimi, působícím na švýcarské univerzitě ETH Zurich a v Africkém institutu pro matematická studia v Ghaně. Systém je primárně určen pro rozvojové země, jako je Ghana. Díky přenosnému ultrazvuku a přenosu údajů do nejbližšího lékařského centra systém výrazně snižuje nebezpečí komplikací v průběhu těhotenství.
Třetí cenu získal Walter Karlen z kanadské Univerzity Britské Kolumbie ve Vancouveru, který vyvinul aplikaci pro diagnostiku zápalu plic kojenců. Aplikace používá senzor pro měření saturace kyslíku v krvi, který zpřesňuje odhad frekvence dýchání. I tato aplikace najde svoje uplatnění v rozvojových zemích. Úspěšně byla testována v Ugandě na celkem 322 dětech.
Mezi přednášejícími se na konferenci představili zahraniční odborníci. Jedním z nich byla Rachelle Kaye z Evropské telemedicínské asociace, která demonstrovala na příkladu druhé největší zdravotní pojišťovny Maccabi v Izraeli přístup k elektronickému lékařskému záznamu, kde 70% klientů z celkového počtu dvou miliónů běžně používá svůj mobilní telefon či počítač k prohlížení informací ve své elektronické zdravotní kartě.
Více informací naleznete na stránce http://www.mobmed.org, kde jsou k dispozici i videozáznamy všech prezentací.