Dnešním dětem a hlavně mládeži nejsou počítače a internet cizí. Informace a zábava jsou dostupné jen jedno kliknutí. Toto pohodlí však s sebou nese i háček - číhající nebezpečí kybernetických hrozeb. Studie společnosti Home Security Heros ukazuje, že dvě třetiny oblíbených dětských popkulturních výrazů zadaných do vyhledávače Googlu doplněných slovy jako download, nebo stream, vede k malwaru. Jedná se především o názvy filmů, seriálů a jmen slavných osobností.
Vyhledávání hitu společnosti DreamWorks "The Baby Boss" je na prvním místě tohoto seznamu s 58 procenty výsledků vyhledávání potenciálně obsahujících malware. Mezi nebezpečné vyhledávací výrazy patří také "Hotel Transylvania 2" a "Sonic the Hedgehog" s 56 procenty odkazů vedoucích k malwaru a tedy s vysokou pravděpodobností výskytu virů.
Protimalwarová kontrola bila na poplach také u 47 procent výsledků vyhledávání televizního animovaného seriálu "Pokémon". Těsně za ním následovaly seriály "Young Justice" a "Monster" - každý se 45 procenty podezřelých případů.
Herci a zpěváci
Na seznamu nebezpečných vyhledávaných výrazů jsou také známí herci a hudebníci. Obzvláště problematická jsou z tohoto pohledu jména hereček Melissa McCarthy, Anne Hathaway a Kaley Cuoco, u nichž je více než 75 procent podezřelých výsledků vyhledávání.
U mužů je na prvním místě Chris Hemsworth se 77 procenty, následovaný Neilem Patrickem Harrisem (76 procent). Vyhledávání Chrise Pinea a Aidana Gallaghera přineslo 75 procent potenciálně kontaminovaných výsledků.
Neuvěřitelných 79 procent výsledků webových stránek s možným malwarem dělá z americké superstar Taylor Swift "nejnebezpečnější" zpěvačku. Vysoké riziko s více než třemi čtvrtinami podezřelých výsledků vykázalo také vyhledávání zpěvaček Ariany Grande a Cardi B a skupin "5 Seconds of Summer", "Backstreet Boys" a "Fall Out Boy".
Jak výzkumníci určili nebezpečné vyhledávací výrazy
Výzkumníci nejprve sestavili seznam nejoblíbenějších dětských vyhledávacích výrazů v různých kategoriích popkultury. Poté v závislosti na kategorii zadali tyto výrazy do vyhledávače Google s různými kvalifikátory (např. download, stream,...) a shromáždili URL adresy 50 nejlepších výsledků vyhledávání. Tyto adresy URL byly následně prohnány programem Sucuri SiteCheck, který kontroluje škodlivý software na webových stránkách, aby se určila jejich rizikovost.
Zdroj: Home Security, Sucuri