Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Nebezpečné vyhledávání: výrazy, které často vedou na stránky s malwarem

Pavel Trousil 10.11.2023
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Při vyhledávání na Googlu často na uživatele čekají skrytá nebezpečí. Ukážeme vám, které vyhledávací dotazy mohou do zařízení rychle dostat malware. Ohrožena je hlavně mládež při hledání oblíbených filmů a celebrit.

Kapitoly článku

Dnešním dětem a hlavně mládeži nejsou počítače a internet cizí. Informace a zábava jsou dostupné jen jedno kliknutí. Toto pohodlí však s sebou nese i háček - číhající nebezpečí kybernetických hrozeb. Studie společnosti Home Security Heros ukazuje, že dvě třetiny oblíbených dětských popkulturních výrazů zadaných do vyhledávače Googlu doplněných slovy jako download, nebo stream, vede k malwaru. Jedná se především o názvy filmů, seriálů a jmen slavných osobností.

Vyhledávání hitu společnosti DreamWorks "The Baby Boss" je na prvním místě tohoto seznamu s 58 procenty výsledků vyhledávání potenciálně obsahujících malware. Mezi nebezpečné vyhledávací výrazy patří také "Hotel Transylvania 2" a "Sonic the Hedgehog" s 56 procenty odkazů vedoucích k malwaru a tedy s vysokou pravděpodobností výskytu virů.
 

WWW
Síť WWW často vede na nebezpečná místa. Ohrožena je mládež při hledání známých filmů a osobností na Googlu.
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Protimalwarová kontrola bila na poplach také u 47 procent výsledků vyhledávání televizního animovaného seriálu "Pokémon". Těsně za ním následovaly seriály "Young Justice" a "Monster" - každý se 45 procenty podezřelých případů.

Herci a zpěváci

Na seznamu nebezpečných vyhledávaných výrazů jsou také známí herci a hudebníci. Obzvláště problematická jsou z tohoto pohledu jména hereček Melissa McCarthy, Anne Hathaway a Kaley Cuoco, u nichž je více než 75 procent podezřelých výsledků vyhledávání. 
 

Zpěváci
"Nejnebezpečnější" herečky pro děti: na vrcholu seznamu nejnebezpečnějších hereček pro děti jsou Anne Hathaway, Kaley Cuoco a Melissa McCarthy. Výsledky vyhledávání těchto hereček mají ohromující 77% pravděpodobnost, že obsahují potenciální malware.
Zdroj: Home Security

U mužů je na prvním místě Chris Hemsworth se 77 procenty, následovaný Neilem Patrickem Harrisem (76 procent). Vyhledávání Chrise Pinea a Aidana Gallaghera přineslo 75 procent potenciálně kontaminovaných výsledků.

Mohlo by vás zajímat

Neuvěřitelných 79 procent výsledků webových stránek s možným malwarem dělá z americké superstar Taylor Swift "nejnebezpečnější" zpěvačku. Vysoké riziko s více než třemi čtvrtinami podezřelých výsledků vykázalo také vyhledávání zpěvaček Ariany Grande a Cardi B a skupin "5 Seconds of Summer", "Backstreet Boys" a "Fall Out Boy".

Vyhledávání
Výsledky vyhledávání na Googlu si můžete nechat zkontrolovat na stránce https://sitecheck.sucuri.net/. Zde výsledek hledání výrazu "The Baby Boss download", který vede na nebezpečnou webovou stránku.
Zdroj: Screenshot Google a sitecheck.sucuri.net, redakce

Jak výzkumníci určili nebezpečné vyhledávací výrazy

Výzkumníci nejprve sestavili seznam nejoblíbenějších dětských vyhledávacích výrazů v různých kategoriích popkultury. Poté v závislosti na kategorii zadali tyto výrazy do vyhledávače Google s různými kvalifikátory (např. download, stream,...) a shromáždili URL adresy 50 nejlepších výsledků vyhledávání. Tyto adresy URL byly následně prohnány programem Sucuri SiteCheck, který kontroluje škodlivý software na webových stránkách, aby se určila jejich rizikovost.

Zdroj: Home Security, Sucuri
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud