Výzkumníci v oblasti počítačové bezpečnosti varují před nejnovějším způsobem agresivního šíření škodlivého kódu, který se jim podařilo objevit. Jde o alarmující metodu, kdy zločinecká skupina zneužívá torrentové webové stránky k šíření falešných sad Microsoft Office (ale i Windows). Místo očekávaných aplikací Word a Excel si důvěřivé oběti instalují nebezpečnou směs škodlivého kódu.
Na nejnovější hrozbu upozornili výzkumníci z organizace AhnLab Security Intelligence Centre (ASEC) a informují o obzvlášť nebezpečné kampani šíření škodlivého kódu: zahrnuje trojské koně, které se zneužívají pro vzdálený přístup k napadenému zařízení, dále obsahuje kód pro těžbu kryptoměn na hostitelském počítači, proxy nástroje pro maskování připojení ke vzdáleným řídícím serverům, až po programy, které jsou určené k obcházení antivirových programů.
Zrádné maskování: za příslibem stažení známé kancelářské sady se skrývá celá sbírka škodlivého kódu
Kyberzločinci, kteří stojí za šířením tohoto malwaru, používají sofistikovaný přístup a své škodlivé programy důmyslně maskují. Falešné instalační programy, v tomto případě pro Microsoft Office, se prezentují profesionálně vypadajícími uživatelskými rozhraními. Uživatel si může vybrat verzi, jazyk a architekturu systému přesně tak, jak by to očekával od legitimní instalace.
Pokud tomu oběť uvěří, místo balíku Office je na pozadí aktivní malware, který vychází z technologie .NET. Po svém spuštění kontaktuje vyhrazený kanál v komunikátoru Telegram nebo Mastodon, a poté odtud stahuje další škodlivé komponenty. Ty jsou často získávány prostřednictvím služeb, jako je Google Drive nebo GitHub. Tím se strůjcům útoku daří obcházet bezpečnostní software a nevzniká žádné podezření.
ASEC uživatelům důrazně doporučuje, aby si vždy pořizovali software z důvěryhodných zdrojů a nebrali stahování z různých alternativ, byť působících lákavým dojmem, na lehkou váhu. Obezřetní byste měli být zvlášť v případech, pokud antivirové programy vydávají varování.
Používání cracknutého softwaru bez digitálního podpisu a ignorování bezpečnostních varování antivirových ochran totiž otevírá dveře malwaru, což samozřejmě může mít destruktivní následky různého charakteru.
Zdroj: Bleeping Computer, ASEC