Stalo se to přibližně před rokem. Hackerská skupina, která si říká Lapsus$, se nabourala do firemní infrastruktury herní společnosti Rockstar Games a ukradla firemní data.
Podle informací, které zveřejnil server Bleeping Computer, odkazy na stažení zdrojového kódu byly sdíleny na různých komunikačních platformách. Patřil k nim Discord, různé webové stránky v prostředí darknetu, nebo kanál Telegramu, který hackeři pro šíření ukradených dat z Rockstaru používali už dříve.
Ačkoliv je přesný původ kódu doposud nejasný, podle serveru Bleeping Computer se jedná o autentický zdrojový kód hry GTA 5. Samotný Rockstar Games se k úniku prozatím nevyjádřil.
Ukradený zdrojový kód GTA: uživatel Telegramu vzdal hold hospitalizovanému hackerovi
Odkazy na ukradený zdrojový kód v kanálu Telegramu zveřejnil uživatel, který si říká Phil. V příspěvku také přidal snímek obrazovky jedné ze složek.
Vlastník kanálu také vzdal hold hackerovi Arionu Kurtajovi, který už dříve pod jménem TeaPotUberHacker sdílel videa z předpremiéry hry GTA 6. Kurtaj byl nedávno britským soudem odsouzen k hospitalizaci v léčebně, a to za hackerská napadení společností Rockstar a Uber.
Jako potvrzení provedeného útoku hackeři zveřejnili část zdrojového kódu GTA 5 už v roce 2022
Členy hackerské skupiny Lapsus$ byla herní společnost Rockstar Games napadena v roce 2022. V rámci průniku do interní infrasruktury společnosti zločinci získali přístup k internímu komunikačnímu a kooperativnímu serveru Slack a wiki. Skupina tehdy tvrdila, že ukradla zdrojový kód a další související data z her GTA 5 a GTA 6, a to včetně testovací verze GTA 6.
Část ukradeného obsahu byla zveřejněna na diskuzních fórech a na Telegramu. Jako důkaz realizované krádeže hackeři také sdíleli ukázky zdrojového kódu z GTA 5.
Rockstar Games ale nebyli jedinou obětí útoků této hackerské skupiny. K dalším postiženým patří také společnosti Uber, Microsoft, Okta, Nvidia, Mercado Libre, T-Mobile, Ubisoft, Vodafone a Samsung.
Zdroj: Bleeping Computer