Flipový telefon s automatikou nastavení úhlu
V loňském roce Motorola představila model Razr 40 Ultra, který mířil přímo proti do tohoto okamžiku neohroženého Samsungu Galaxy Z Flip 6. V oblasti modelových řad skládacích smartphonů provedení "flip" ale v posledních letech nedošlo k žádným zásadním inovacím.
Konstruktéři Motoroly do toho nyní ale rázně šlápli a výrobce podal patent, který popisuje automaticky otevírací a zavírací smartphone. Navíc pod různými úhly, které by se nastavovaly pro nejlepší kvalitu obrazu pro uživatele. Přinese to do světa flip modelů nový impuls, nebo půjde jen o slepou větev, která nakonec skončí v šuplíku?
Motorola si patentuje automatický flip smartphone
Přihlášený patent zobrazuje systém skládání mobilu, který sleduje pohyby uživatele a nastavuje úhel tak, aby odpovídal nejlepšímu pozorovacímu úhlu obrazovky. Je to podobné, jako systém Center Stage od Apple. Webové kamery v počítačích Mac sledují uživatele, aby jej udržely v záběru. V případě patentu Motoroly jde o nastavitelnost pantu, který se postará o optimální úhel.
I v případě patentovaného flipu Motoroly sehrává svou úlohu kamera, respektive přední objektiv. Jeho snímání rozpoznává úhel, pod kterým uživatel sleduje přední displej smartphonu a dává pokyny mechanismu skládání, který v návaznosti na to volí nejlepší úhel pohledu na obrazovku. Patent Motoroly navíc popisuje slitinu, ze které plánuje vyrobit panty. Jejím průkopníkem je NASA.
Patent má název „Autonomní ovládání skládacího mobilního zařízení“. Podle přihlášky může skládací telefon automaticky upravovat svůj pant pomocí speciálních materiálů, které mění tvar a malých motorů, pomáhajících při pohybu pantů nahoru a dolů.
Jak automatický mechanismus skládání vlastně funguje?
Jde o propracovaný systém, který se skládá z několika součástí. Mezi ty hlavní patří:
Procesor: čip musí disponovat dostatečnými výpočetními schopnostmi, aby pochopil a správně analyzoval stav závěsu, tedy zda je smartphone ve složené či rozložené poloze. Dále polohu anebo pohyby uživatele, které jsou potřeba znát pro vyslání odpovídajících signálů do zařízení. V návaznosti na zjištěné údaje se provede nastavení pantů podle preferencí uživatele.
Slitiny s tvarovou pamětí (SMA – Shape Memory Alloys): jde o technologii NASA, která byla původně určena pro kosmicé lodě a raketoplány. Pro své skládací modely si ji patentovaly i další značky, například Apple a Honor. Motorola plánuje tento materiál použít pro výrobu pantu, který bude měnit tvar podle teploty. Ta se bude měnit pravděpodobně na základě elektrických impulsů, pohybu a tření. SMA pravděpodobně rozpíná či smršťuje některé části závěsu, což vede ke skládání nebo rozkládání mobilu.
Motorický systém LRA (Linear Resonant Actuator): jde o motor, který funguje jako pružina a lineárně pohybuje pantem.
Kromě nastavení optimálního úhlu pro sledování displeje smartphonu uživatele by motorizovaný systém byl praktický zejména pro videohovory.
Zda a kdy Motorola patentovanou technologii integruje do reálného flipového smartphonu, se teprve uvidí. Letošní Motorola Razr 50 Ultra zatím motorizovaný pant nemá. Je možné, že se technologie dostane do modelu Motorola Razr 60, který se očekává v roce 2025.
Zdroj: 91Mobiles