Každý chytrý telefon má režim úspory energie. Pokud je baterie vybitá, mobilní telefon vydrží díky tomu o něco déle. Má však smysl nechávat jej neustále zapnutý? Nebo to může být pro zařízení a jeho akumulátor dokonce škodlivé?
Je špatně nechat úsporný režim stále zapnutý?
Řada uživatelů zapíná úsporný režim, i když je baterie plně nabitá, aby šetřili energii baterie a prodloužili dobu, po kterou vydrží smartphone pracovat. Opakovaně se však objevují zvěsti, že to baterii mobilního telefonu škodí.
Ani v případě Androidu ani Applu neexistují žádné oficiální informace, které by to potvrzovaly. Přestože se režim po nabití obvykle sám opět vypne, lze jej bez problémů aktivovat i při plné baterii. Například Samsung ve svých návodech doporučuje uživatelům, kteří chtějí šetřit energii baterie, aby režim zapnuli bez ohledu na úroveň nabití zařízení.
Pro lithium-iontové baterie, což je naprostá většina baterií v chytrých telefonech a tabletech, platí obecně následující pravidla: čím častěji se baterie nabíjí a vybíjí, tím rychleji se opotřebovávají. Když je aktivován úsporný režim, funkce zařízení jsou omezeny, aby se spotřebovalo méně energie.
Pokud je tato funkce trvale aktivována, mobilní telefon se vybíjí pomaleji a je potřeba jej méně často připojovat k napájení, což může mít celkově pozitivní vliv na životnost baterie. Kromě toho by se baterie neměla zcela nabíjet a vybíjet. Ideální rozsah je mezi 20 a 80 procenty.
Ale pracovat trvale s mobilem, který nevyužívá svůj výkon, (za který jste mimochodem při jeho koupi zaplatili), je zase škoda. Doporučujeme vyzkoušet, jak moc vás úsporný režim omezuje při různých aplikacích. Sami pak nejlépe najdete zdravou rovnováhu mezi užitečnými funkcemi a výdrží baterie.
Tip: jak zjistit, jak rychle se váš telefon nabíjí nebo vybíjí
Někdy se smartphone nabíjí mnohem rychleji, jindy spíše pomalu. Mnoho uživatelů tento pocit pravděpodobně zná, ale je tomu skutečně tak? Bezplatná aplikace Ampere pro Android si klade za cíl to odhalit a po instalaci poskytnout podrobné údaje o každém procesu nabíjení.
Aplikace také zobrazuje stav baterie smartphonu a její teplotu. Ukážeme vám, jak si můžete sami změřit rychlost nabíjení a jaké to má výhody.
Mnoho uživatelů si všimne rozdílu, zejména při nabíjení na počítači. Pokud je zařízení připojeno přes USB kabel, proces nabíjení je často mnohem pomalejší a úplné dobití baterie jednoduše trvá mnohem déle. Aplikace Ampere vám prozradí, zda tomu tak skutečně je. Pokud se baterie během používání vybíjí, zjistíte to v aplikaci také.
Aplikaci lze rozdělit do dvou částí. V horní třetině můžete na první pohled vidět, jak rychle se vaše zařízení aktuálně nabíjí, a výkyvy od minima po maximum. V dolní polovině obrazovky Ampere poskytuje především podrobné údaje o zařízení.
Můžete jednoduše zjistit, zda je smartphone připojen k síťové zástrčce nebo k portu USB, jak je baterie aktuálně nabitá a v jakém je stavu.
Jsou zde uvedeny také údaje o technologii baterie, maximální kapacitě, teplotě a napětí. Podle svých preferencí můžete upřednostnit jedno z pěti zobrazení a mít všechny informace na první pohled.
Jediná nevýhoda aplikace Ampere: pokud chcete widgety pro domovskou obrazovku a oznámení, potřebujete placenou verzi Pro. Pak vám z aplikace zmizí i reklamní bannery.
Zdroj: Samsung, aplikace Ampere