Betavolt Technology vyvinula radionuklidovou baterii, která by v budoucnu mohla nahradit stávající nejrozšířenější lithium-iontové a lithium-polymerové akumulátory. Nová technologie nepotřebuje dobíjení způsobem, na který jsme v současnosti zvyklí.
Doposud nebyly radionuklidové baterie vhodné pro masový trh kvůli své velikosti a výkonu. Baterie využívá radioaktivní materiál a vytváří z něj elektrickou energii. Doposud se tyto články používaly pro zařízení, u kterých je potřebná dlouhá životnost a vysoká spolehlivost. Jsou to například kosmické sondy, umělá srdce nebo kardiostimulátory.
Nejnovější vyvinutý model s typovým označením BB100 má rozměry 15 x 15 x 5 mm a poskytuje výkon 100 mikrowattů při napětí 3 V. Do budoucna by se mohl stát průkopnickým řešením.
Podle informací představitelů společnosti Betavolt si vývojáři dali za cíl na této technologii dále pracovat a v roce 2025 uvést na trh baterii s výkonem jednoho wattu.
Dostatečný výkon po dobu padesáti let: co se za novou technologií skrývá?
Základem inovace je tenká vrstva umělého diamantu o tloušťce pouhých 10 mikrometrů, která funguje jako polovodičová vrstva. K výrobě elektřiny využívá energii, která se uvolní při radioaktivním rozpadu izotopu niklu. "Atomová" baterie tak může dodávat energii až po dobu padesáti let, což je několikanásobně déle, než jaká je životnost běžného chytrého telefonu.
Baterie má další široké možnosti uplatnění. Kromě nasazení v lékařství je to i pohon dronů nebo mikrorobotů. Další výhodou této technologie je, že baterie lze používat v extrémním rozsahu teplot od -60 do +120 °C.
Betavolt také ujistil, že baterie neuvolňuje žádné záření. To rozšiřuje možnosti jejího uplatnění i v lékařských implantátech. Nikl 63, který baterie obsahují, se při svém rozpadu přeměňuje na měď. Neprodukuje tedy ani žádné toxické chemické látky.
Zdroj: Betavolt, The Independent