Build 2017 je soubor konferencí, se kterými Microsoft cestuje po celém světě a slouží k evangelizaci novinek v jeho portfoliu. První setkání s uživateli nemohlo být začátkem května nikde jinde než v Seattlu, který leží kousek od Redmondu, sídla Microsoftu.
Novinky pro vývojáře z konference Build 2017
Společnost Microsoft dává vývojářům více možností, jak uspět díky novým službám Azure a Visual Studio. Díky nim budou moci modernizovat existující a rychle vytvářet inteligentní aplikace pro převládající platformy. Na vývojářské konferenci Microsoft Build 2017 byl představen například Azure Cosmos DB, který je navržený k tomu, aby podporoval cloudové služby a aplikace s množstvím dat na celosvětové úrovni – od IoT přes AI až po mobily – s neuvěřitelným výkonem, odolností vůči chybám a podporou pro všechny typy dat včetně graph. Uvedeny byly rovněž nové služby MySQL a PostgreSQL, které se přidávají k Azure SQL databázi. Vývojáři s nimi získávají nové možnosti volby a flexibilitu na platformě služeb, jež poskytují vysokou dostupnost a škálovatelnost s minimálními výpadky v oblasti uchovávání a obnovování dat.
Ještě rychlejší migrace databází
Novinkou představenou na Build 2017 byl i náhled nové služby Microsoftu pro migraci databází, která umožní zákazníkům Oracle a SQL Serverů ještě snadněji přesouvat jejich data a rychle modernizovat svoje aplikace.
Visual Studio 2017 pro platformu Mac
Na konferenci byla oznámena všeobecná dostupnost nástroje Visual Studio 2017 pro platformu Mac. Díky tomuto nástroji budou moci miliony lidí po celém světě využívat oblíbené integrované vývojové prostředí i na této platformě. Vývojáři tak mohou pracovat nejen na řešení typu end-to-end přes mobilní či webové aplikace až po hry a také je nasazovat a integrovat do Azure. Ať už používáte C#, F#, .NET Core, ASP.NET Core, Xamarin anebo Unity, budete mít k dispozici nejlepší vývojové prostředí ve své třídě, které bylo nativně navržené pro Mac. Více se dočtete na blogu Microsoft Azure.
Cloud & Enterprise:
Inteligentnější cloud
Náš svět je každou minutou zahlcován obrovským množstvím informací. Navzdory tomuto objemu představují data obrovskou příležitost. Aby Microsoft pomohl zákazníkům si tuto příležitost uvědomit, načrtl na konferenci Build 2017 představu o dalším vývoji a umožnil nahlédnout do inovací, s jejichž pomocí bude moci každá osoba či organizace dosáhnout více.
Například byl uveden náhled Azure IoT Edge. Tato technologie rozšiřuje inteligenci a další výhody cloud computingu i na okrajová zařízení či rozšíření pro Microsoft Graph pro kombinování dat ze světa práce s kontextovým vědomím fyzického světa. Představena byla též technologie, která umožní vyhledávat v reálném světě stejným způsobem jako v online světě a pomáhá udržovat data v bezpečí, zatímco vy můžete být produktivnější.
Windows:
Microsoft Build Tour 2017
Vývojářská konference Microsoft Build bude pokračovat v dalších městech celého světa. Vývojáři, kteří již využívají, případně se zajímají o cloudovou platformu Microsoftu, se budou moci v průběhu celého června setkávat s odborníky v městech, jako jsou Šanghaj, Mnichov, Helsinky či Varšava.
Windows 10 IoT
Na Build 2017 oznámil Microsoft spolupráci se společností Intel, aby zákazníkům společně nabídli více možností, a ještě více výpočetní kapacity pro jejich návrhy. Kromě podpory platforem Baytrail, Apollo Lake a Joule bude Windows 10 IoT Core v blízké budoucnosti podporované i na platformách Cherrytrail a Braswell. A to ještě není všechno. Windows 10 IoT Core bude podporovaný v celé řadě procesorů Intel, včetně řad Core, Pentium, Celeron a Atom. Jde o významné rozšíření stávající podpory pro SoC, jež bude nově sahat od Qualcomm Snapdragon 212 až po špičkový Intel Core i7.
Windows 10 Fall Creators Update
Na konferenci Microsoft Build 2017 Microsoft oznámil, že operační systém Windows 10 dosáhl významný milník – 500 milionů aktivních zařízení každý měsíc – a zároveň představil další významnou aktualizaci Windows 10 Fall Creators Update, která bude dostupná na podzim 2017.
Tato aktualizace přinese výraznější změny v rámci designu uživatelského prostředí díky novému designovému jazyku Fluent Design System. Vývojáři budou moci s jeho pomocí vytvářet responzivní, intuitivní a harmonické aplikace, které budou vypadat stejně na všech dostupných zařízeních a platformách.
Do systému integruje i další prvky umělé inteligence, například v podobě aplikace Story Remix využívající AI a strojové učení pro organizování a proměnu fotek a videí v příběhy. Další z novinek je Microsoft Graph, cloudová platforma, jejímž úkolem bude propojovat obsah napříč zařízeními a platformami a umožňovat tak bezproblémový přechod mezi systémy Windows, iOS a Android. Microsoft rovněž zjednodušuje instalaci linuxové distribuce Ubuntu s tím, že bude nově přímo v obchodě Windows Store. Oznámil rovněž spolupráci se Suse Linux a Fedora Linux a snahu zpřístupnit tyto systémy ve Windows Store. Windows se tak stane jedinou platformou, která dokáže spouštět aplikace pro Windows a Linux vedle sebe.
Windows Mixer
V květnu byla uvedena nová evoluce interaktivní streamovací platformy spolu s jejím novým názvem: Mixer. Jde však o víc než jen o změnu názvu. Je tu též více velmi žádaných novinek, včetně co-streamingu, beta verze mobilní streamovací aplikace Mixer Create, nový moderovaný kanál obsahu pod názvem Channel One a nová stránka Mixer v menu Xbox One. Služba bude fungovat pod novým názvem, ale její základní funkce zůstanou nezměněné. Hráči mohou nadále interagovat se streamery a hrát mezi sebou v reálném čase namísto obvyklého 10–20sekundového zpoždění, jaké můžete běžně vidět na jiných platformách.
Office:
Microsoft Flow šetří čas
Cloudové služby poskytují mnoho výhod – okamžitou dostupnost, při které stačí jednoduchá registrace, intuitivní ovládání anebo dostupnost na mobilních zařízeních. Jejich rostoucí využívání se ale postupně stává výzvou kvůli jejich schopnosti propojit různé služby a vytěžit z nich maximum. Microsoft Flow, který je součástí vybraných služeb Office 365 a Dynamics 365, dokáže propojit více než 120 různých cloudových služeb, ale i vlastních řešení s jednoduchým cílem – ušetřit čas uživatelům tím, že místo nich provede definované činnosti.
Novinky v Office 365 na Build 2017
Jakýkoli vývojář může nyní publikovat aplikace pro Microsoft Teams, nový pracovní nástroj založený na chatovaní v Office 365. Brzy budou aplikace pro Microsoft Teams dostupné pro koncové uživatele pro vyhledávání přes nové rozhraní. Vývojářům bylo také zpřístupněno nové Microsoft Graph API, včetně API ze SharePoint a Planner. Microsoft Graph dává vývojářům přístup k datům a inteligenci Office 365, aby pomohl navzájem propojovat jednotlivé části mezi osobami, jejich konverzacemi, projekty, plánováním, procesy a obsahem. Tyto informace pomáhají vývojářům vytvářet inteligentnější aplikace, což dále umožní inteligentnější způsoby práce.
OneDrive na vyžádání
Microsoft vyslechl názory uživatelů a uvedl novou funkci OneDrive soubory na vyžádání, která bude dostupná s aktualizací Windows 10 Fall Creators Update. Díky ní budete moci přistupovat ke všem dokumentům a souborům uloženým na OneDrive bez toho, abyste je museli fyzicky stahovat a ukládat na váš disk a zbytečně tak přicházet o úložný prostor. To je konečně po delší době velmi příznivá zpráva především pro majitele starších počítačů s malými pevnými disky, jako například SSD z před dvou tří let!
Novinky ve službě SharePoint
Do služby SharePoint, využívané více než 250 000 organizacemi jako součást Office 365, byly integrovány nové funkce, které uživatelům ulehčí práci. Už během tohoto léta budete například moci sdílet soubory v Office 365 přímo z Průzkumníku ve Windows anebo ve Finderu pro Mac. Celý tento proces byl (konečně!) zjednodušen a bude sjednocen napříč zařízeními a systémy.
Microsoft Teams pro vzdělávání
Nedávno byla služba Microsoft Teams zpřístupněna firemním uživatelům balíku Office 365 a nyní Microsoft zpřístupňuje Microsoft Teams v Office 365 Education bezplatně pro fakulty, zaměstnance a studenty.