Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Microsoft a ChatGPT: umělá inteligence by mohla být tím nejzajímavějším ve Windows 12

Jiří Palyza 19.01.2023
info ikonka
Zdroj:

Nové verze Windows už po těch letech mohou působit nudně. Nyní by se po delší době Microsoft mohl pustit do velké novinky a systém rozšířit o funkce umělé inteligence. ChatGPT by v tomto ohledu mohl hrát klíčovou roli.

Kapitoly článku

Pokud přijde řeč na nové verze systému Windows, jistě by spousta uživatelů odvětila, že jsou pořád stejné. Zvlášť patrné je to u Windows 10, kde se Microsoft soustředí především na poskytování bezpečnostních záplat. Jistě existují příznivci operačního systému, kteří se na aktualizace těší a případně sledují sestavy v programu Insider, nicméně pro nejnovější Windows 11 Microsoft žádné masy prozatím nenadchl.

I když jsou Windows 11 k dispozici bezplatně, většina uživatelů stále zůstává u Windows 10. Přispívá k tomu jistě i fakt, že jedenáctky mají zvýšené hardwarové nároky. Důležitější ale je, že z funkčního hlediska nejde o žádný vývojový skok, který by přesvědčil významné množství uživatelů k migraci na nový systém.

Nicméně v některé z příštích verzí systému Microsoft přeci jen přijde s něčím novým. Začíná se hovořit o umělé inteligenci, která by mohla Windows hodně změnit.

Microsoft se zapojuje do projektu ChatGPT

chatgpt

Jak je vidět, i umělá inteligence může mít své dny. Jinak jí stačí pouze stručné zadání, a pak spustí. | Zdroj: ChatGPT

Není žádným tajemstvím, že Microsoft je příznivcem technologie ChatGPT, využívající prvky umělé inteligence. Redmond chce přispět ke většímu rozšíření softwaru s umělou inteligencí, který během krátké doby vytvoří poměrně kvalitní texty. ChatGPT bude brzy k dispozici zákazníkům interní cloudové služby Azure. Microsoft se o tom zmiňuje na svém blogu.

ChatGPT od OpenAI v současnosti vyvolává značný rozruch a kromě nadšených hlasů se ozývá i kritika. Software byl vycvičen na základě velkého množství informací, a dokáže tak napodobit texty psané lidmi. Uživateli stačí stručně definovat téma, o kterém má umělá inteligence napsat text.

Microsoft také zdůrazňuje, že k problematice umělé inteligence přistupuje zodpovědně. Používá ochranné prostředky a vývojáři například museli před získáním svého přístupu k technologii popsat své záměry jejího použití. K dispozici jsou také filtry obsahu.

Microsoft byl jedním z prvních investorů do OpenAI a v roce 2019 přispěl finanční injekcí ve výši jedné miliardy USD. V nedávných informacích, které uvedl New York Times, se také uvádí, že Redmond poté poskytl další dvě miliardy USD. Z této částky OpenAI mimo jiné zaplatila potřebnou výpočetní infrastrukturu. Nyní se diskutuje o desetimiliardové transakci, z níž by Microsoft získal zhruba třetinový podíl v OpenAI.

Stane se Windows 12 systémem s umělou inteligencí?

amdryzen

Výrobce AMD představil na veletrhu CES procesory se speciálním jádrem, vyhrazeným pro umělou inteligenci. | Zdroj: AMD

Nadšení Microsoftu pro umělou inteligenci naznačují i některé zvěsti, které se začínají šířit internetem. Podle nich by jedna z příštích verzí Windows mohla být vybavena funkcemi z této oblasti. Čas od času také vyskakují informace o Windows 12. Údajně se bude v tomto roce připravovat nová verze systému, ale přijít by měla až v roce 2024.

Produktový ředitel Microsoftu, Panos Panay, hovořil na veletrhu CES o možnostech umělé inteligence a zároveň zdůraznil, že Windows 11 se stanou první kapitolou nové éry Windows. Jinými slovy, čeká nás toho možná víc.

K tématu Windows a umělé inteligence mimo jiné také sdělil: "Umělá inteligence doslova přinese nový způsob, jak ve Windows pracovat a řešit různé věci." Moduly pro podporu řeči, generování kódu nebo tvorbu obrázků jsou velmi náročné na výpočetní výkon, ale hodně toho dokáží. Budou vyžadovat vhodný operační systém a hardware. Týká se to především třech oblastí:

Čipů s podporou AI: Windows budou podporovat speciální hardware, určený pro AI.

Cloudu: Windows ulehčí používání služeb a funkcí umělé inteligence, které poběží v cloudu.

Funkcí: systém Windows by mohl integrovat funkce umělé inteligence v různých oblastech, například při rozpoznávání řeči nebo vyhledávání.

Zdroj: Azure.microsoft.com, New York TimesSemafor


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme