Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Máte neustále vybitou baterii smartphonu? Nová funkce pro Android slibuje delší výdrž až o tři hodiny

Jiří Palyza 24.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Celá věc se točí kolem klidového stavu, pro který se v Androidu používá termín Doze mode. Vývojářům se podařilo zrychlit dobu přechodu do tohoto režimu, což u některých testovaných zařízení přineslo prodloužení doby, po kterou byla schopná setrvat v pohotovosti.

Minulý týden Google odhalil některé nové funkce systému Android 15. Byla mezi nimi i Private Space, která je něčím, co by se dalo přirovnat k datovému trezoru uvnitř mobilního telefonu. Do této oblasti si uživatelé budou moci skrýt citlivé aplikace a obsah, a přístup bude chráněn biometrikou.

Další zajímavostí je funkce zámku pro detekci krádeže, Theft Detection Lock. Využívá umělou inteligenci k rozpoznání situace, kdy vám například zloděj vytrhne mobil z ruky a snaží se s ním uniknout pěšky, autem nebo na kole. Když telefon tuto sérii událostí zjistí, automaticky se uzamkne, a tím zloději zabrání vniknout do zařízení.

Android 15: lepší ochrana aplikací v Obchodu Play a efektivnější využívání kapacity baterie

Funkce Najdi moje zařízení na displeji mobilu
Uživatelé Androidu 15 se mohou těšit i na nové bezpečnostní funkce. Systém bude chránit přístup k citlivým nastavením tím, že bude od uživatelů vyžadovat zadání kódu PIN nebo biometrických údajů.
Zdroj: Google

Cílem systému Android 15 je také lépe chránit uživatele před nebezpečnými aplikacemi. Díky analýze vzorců oprávnění a interakce mezi aplikacemi bude Google Play Protect schopen varovat uživatele i samotný Google před potenciálně nebezpečnými aplikacemi. Pokud bude v Obchodě Play nalezena škodlivá aplikace, společnost Google ji po přezkoumání odstraní.

Mohlo by vás zajímat

Operační systém by také měl být úspornější z hlediska výdrže při běhu na akumulátor. V Androidu 15 vývojáři zrychlili dobu, potřebnou pro přechod do klidového režimu, o 50 %. Tento úsporný režim omezuje přístup aplikací k systémovým a procesorově náročným službám a zabraňuje méně používaným aplikacím běžet na pozadí.

Tato vylepšení mohou u některých zařízení prodloužit dobu pohotovostního režimu mobilu (stav stálého zapnutí a připravenosti ke komunikaci) až o tři hodiny. Efektivnější využití baterie se v příštím roce přenese i do systému Wear OS 6, který je založen na systému Android 15.

Zdroj: Phone Arena, Google Blog


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud