Magnetický proužek, který byl součástí platebních karet, sloužil k načtení bankovních údajů a autorizaci platby při použití karty v platebním terminálu. Magnetické proužky ale postupně ustupují do pozadí a stále většího významu nabývají bezkontaktní metody plateb.
Poskytovatel platebních služeb Mastercard proto sahá k radikálnímu řešení: z bankovních karet stále více mizí magnetický proužek. Ten by se měl od roku 2024 přestat na kartách objevovat v regionu Evropy. V USA se poslední edice karet s magnetickým proužkem začnou vyrábět v roce 2029. Vzhledem k platnosti platebních karet, která bývá až čtyři roky, by neměla být od roku 2033 v oběhu žádná karta s magnetickým čtecím proužkem.
Co se změní pro zákazníky
Podoba klasických kreditních a debetních karet se v průběhu let velmi změnila. A s odstraněním magnetického proužku dojde k dalším změnám. Na nejnovějších bankovních kartách je důležitý detail: na přední straně karty jsou uvedeny pouze tři podstatné informace: název banky, majitel a typ karty (například Mastercard, Visa nebo Visa Debit).
Na zadní straně karty by pak měly být uvedeny další důležité informace, jako například číslo karty, bezpečnostní prvek, IBAN, omezení platnosti a symbol pro bezkontaktní platbu. Na zadní straně také uživatelé najdou podpisové pole.
To by do budoucna mělo také usnadnit klientům bank ukládání karet do mobilních telefonů. Místo skenování přední a zadní strany postačí v mnoha případech naskenovat pouze zadní stranu. Systém poté všechny důležité údaje automaticky rozpozná.
Magnetický proužek: po 60 letech už nebude potřeba
Magnetický proužek zmizí: nejdůležitější informace budou nyní uvedeny na zadní straně karty. | Zdroj: Mastercard
V USA byly první bankovní karty s magnetickým proužkem vydány v 60. letech minulého století. Až do zavedení tohoto čtecího prvku obchodníci museli zákazníky prověřovat prostřednictvím evidence v seznamech, a to zvlášť pečlivě v případech, kdy jim poskytovali úvěry. Tyto seznamy dostávali jednou měsíčně od příslušných úvěrových institucí.
Magnetické proužky, které jsou zalaminované na zadní straně karty, přinesly velké ulehčení. Banky tam kódovaly údaje, vztahující se k držiteli karty a účtu, ke kterému byla vydána.
V 90. letech dvacátého století začal být magnetický proužek stále více nahrazován čipem. Poté stačilo karty do příslušných čteček vkládat, už nebylo nutné je protahovat. Moderní karty už obsahují i miniaturní antény pro bezkontaktní přenos, které umožňují bezkontaktní placení. Větší zabezpečení poskytnou biometrické karty, které jsou kromě čipu vybaveny i čtečkou otisku prstu.