Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Má vaše heslo 8 znaků? Změňte ho okamžitě, není bezpečné

Jakub Fišer 15.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Hesla jsou v současnosti bránou k vašim datům, k vaší online internetové stopě, k vašim profilů všude možně také k vašim kontaktům nebo třeba financím. Proto je naprosto základní zvolit dostatečně silné a bezpečné pro všechny vaše účtu a profily. Jak je vaše heslo bezpečné si můžete zkontrolovat v naší přehledné tabulce.

Kapitoly článku

Krátké heslo – špatné heslo

Odborníci ze společnosti Hive Systems každoročně testují, jak dlouho trvá prolomení hesla různého složení pomocí útoku „hrubým výkonem“ s nejnovějším hardwarem. Bohužel máme pro vás špatnou zprávu: je to stále rychlejší a rychlejší a dříve platné pravidlo „alespoň 8 znaků pro hesla“ už prakticky nefunguje.

V přiložené tabulce, kterou si nechal německý Chip vypracovat právě od Hive Systems, najdete přehledně, jak dlouho trvá prolomit vaše heslo. V levém sloupci je vyobrazen počet znaků, v horním řádku pak postupně: jen čísla, malá písmena, malá i velká písmena, čísla + malá i velká písmena a čísla + malá i velká písmena + speciální znaky (závorky, vykřičník, otazník, tečky, čárky, podtržítka a podobně).

Tabulka bezpečných hesel
Zdroj: se svolením Chip.de, Hive Systems

Alespoň 16 znaků!

Jak se ukazuje, dřívější pravidlo „alespoň 8 znaků pro heslo“ vám v nejlepší případě zaručí ochranu na 7 let, to ale pouze v případě, že používáte i speciální symboly. Pokud používáte pouze malá písmena, zabere zjištění vašeho hesla bezmála 22 hodin.

A jaké je tedy ideální heslo? Podle výpočtů Hive System jde o heslo o délce alespoň 18 znaků kombinující velká i malá písmena, čísla i speciální znaky. Prolomit takové heslo je prakticky nemožné, zabralo by to totiž 19 trilionů let. Jak ale informují kolegové z německého Chipu, bohatě by vám stačilo použít i heslo bez kombinace symbolů o délce 16 znaků, to by případnému hackerovi trvalo 119 let.

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud