Přejít k hlavnímu obsahu

Linuxová distribuce pro etický hacking konečně vyřešila problém roku 2038: právě včas

Jiří Palyza 10.06.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Kali Linux, který je v počítačové komunitě díky svým četným bezpečnostním funkcím také přezdívaný "hackerský", stále přitahuje pozornost svými užitečnými aktualizacemi. Tentokrát se vývojáři postarali o problém roku 2038, který se týká mnoha systémů, vycházejících z Unixu.

Kapitoly článku

Jako nástupce bezpečnostních distribucí BackTrack už Kali Linux není založen na Ubuntu, ale na Debianu. V současné době jde o distribuci, která ve výchozí instalaci obsahuje kolem šesti set programů, které slouží především k testování bezpečnostních zranitelností.

Pokud byste Kali používali na veřejnosti a nechtěli působit nápadně až podezřele, vývojáři nabízejí režim Kali Undercover, který systému propůjčí vzhled podobný Windows 10. Distribuci lze použít také k obnově ztracených dat, kontrole potenciálních zranitelností sítě Wi-Fi nebo ke kontrole zabezpečení hesel.

Kali Linux 2024 je připraven na "t64"

Grafické prostředí Kali Linuxu
info ikonka
Zdroj: Kali Linux
Grafické prostředí Kali Linuxu vývojáři updatovali na GNOME 46.

V poslední velké aktualizaci před rokem vývojáři do Kali integrovali defenzivní nástroje, jako například Cyberchef, nebo systém detekce průniku Suricata, které měly poskytnout dodatečné zabezpečení.

V nedávno uvolněné verzi 2024.2 vývojáři vyřešili další problém, se kterým by se do budoucna mohlo potýkat mnoho uživatelů. Řeč je o unixových časových značkách, které ukládají časová razítka v sekundovém formátu od data 1. ledna 1970.

Počítače, které pracují s 32bitovým standardem, by v roce 2038 vyčerpaly rozsah a dosáhly maximální možné hodnoty. K přetečení by došlo 19. ledna 2038, a poté by interpretace data a času mohla poskytovat nesprávné údaje. Proto spousta vývojářů řeší převod na 64bitový formát pro časový údaj, uváděný také jako "t64", který potenciálnímu problému u dotčených systémů zabraňuje. 

Mohlo by vás zajímat

K dalším novinkám nejnovější aktualizace Kali Linuxu patří prostředí GNOME 46 a osmnáct nových nástrojů. Patří k nim například "getsploid", což je program příkazového řádku pro vyhledávání a stahování exploitů, a "autorecon", což je nástroj pro průzkum síťového prostředí, nebo "coercer", nástroj pro automatické vynucení autentizace serveru Windows na libovolném počítači – to ocení především bezpečnostní profesionálové při penetračních testech.

Používání systému Kali: první kroky

Prostředí systému Kali Linux
info ikonka
Zdroj: Kali Linux
Linuxová distribuce Kali Linux je vybavena velkým množstvím bezpečnostních nástrojů.

Než začnete bezpečnostní nástroje Kali Linuxu používat, vyplatí se systém přizpůsobit vlastním potřebám. Postranní panel na levé straně obrazovky se zobrazí automaticky poté, co najedete myší na její okraj. Stejně rychle ale i zmizí. Pokud by vám toto chování vadilo, můžete jej vypnout pomocí ladícího nástroje "gnome-tweaks".

Pokud si chcete systém vyzkoušet v "live" režimu bez nutnosti instalace, přihlaste se pod uživatelským jménem "kali" a heslem "kali". V případě, kdy byste potřebovali administrátorská práva, všechny možnosti budete mít k dispozici ve skupině "sudo".

Pro bezpečnostní experty a výzkumníky

Kali Linux je specializovaná distribuce Linuxu, která je určena především pro bezpečnostní experty. Ti v ní najdou předinstalované všechny důležité bezpečnostní nástroje a mohou je použít k vyhledávání zranitelností jejich testování.

Mohlo by vás zajímat

Systém ocení i zájemci o problematiku bezpečnosti z řad soukromých uživatelů. Těm Kali může nabídnout spoustu nástrojů pro detekci a analýzu různých nástrojů. Systém se používá snadno, ale integrované bezpečnostní nástroje přeci jen vyžadují jistý vhled do problematiky etického hackingu.

Zdroj: 9to5Linux, New Tools in Kali


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme