Uprostřed prázdnin, kdy vrcholí sezóna dovolených, se na řeckém ostrově Rhodos šíří rozsáhlé požáry. Jde o oblíbenou destinaci, kam pravidelně míří i mnoho českých turistů. Plameny už ohrozily desítky tisíc lidí, postižení místní obyvatelé přežívají v provizoriu, turisté se snaží vrátit zpět do svých domovů.
Nezměrné úsilí hasičů v boji s živlem komplikuje počasí. Teploty mají v nejbližších dnech dosahovat až 46 °C, do toho všeho se ještě přidává silný vítr, který mění svůj směr. Nikdo neví, kdy se situace konečně zlepší a podle informací od místních úřadů může trvat ještě několik dnů, než se podaří plameny dostat pod kontrolu.
Živá mapa ukazuje celkový rozsah požárů
Mapa NASA Live zobrazuje aktuální údaje o lesních požárech po celém světě. Aktuálně také o situaci na Rhodosu. | Zdroj: NASA | FIRMS
Jen těžko si lze představit, jak obrovskou plochu lesní požáry zasahují. NASA k tomu využívá satelity, a tak může nabídnout velmi přesné informace o tom, na kterých místech světa právě hoří. Všechna shromážděná data o požárech jsou zakreslena a pravidelně aktualizována na interaktivní mapě.
Červený bod znázorňuje požár. Na mapě NASA si můžete prohlédnout nejen aktuální ohniska požárů, ale také jejich dřívější výskyt, který už byl uhašen. Pokud vyberete časové období nebo kliknete na časovou osu, můžete na Rhodosu sledovat i vývoj lesních požárů.
Plameny stále nejsou pod kontrolou
Požár zuří na velké části oblíbeného řeckého ostrova. České úřady doporučují českým turistům, mířícím do rizikových destinací, registraci do systému DROZD. | Zdroj: drozd.mzv.cz
Kdy se podaří dostat požáry na Rhodos pod kontrolou, zatím nikdo neví. S plameny nadále bojují úřady, humanitární organizace i dobrovolníci. V akci je nespočet hasičských sborů, letadel, vrtulníků, podporu do Řecka posílají i další státy.
Lesní požáry postihly zejména jihovýchodní část prázdninového ostrova. Patří sem oblasti Asklipio, Kiotari, Laerma, Lindos, Theologos, Gennadi, Vati a Eleousa. Lesní požáry však nehrozí jen na Rhodosu. V pohotovosti jsou i další ostrovy a regiony včetně Kréty, Peloponésu a Korfu.
Českým turistům, kteří momentálně v rizikových destinacích pobývají, anebo mají naplánovaný odlet, Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje registraci do systému DROZD. V případě mimořádných událostí to zastupitelskému úřadu pomáhá organizovat pomoc.
Informace poskytuje cestovatel vyplněním jednoduchého formuláře složeného ze čtyř částí:
– informace o cestovateli,
– údaje o pobytu v zahraničí,
– informace o spolucestujících,
– kontaktní osoba v ČR.
Poskytnutá data slouží MZV k rozesílání hromadných e-mailů a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v daném cizím státě nacházejí. Mohou jim tak zprostředkovat důležité informace nebo je včas varovat před případným hrozícím nebezpečím.
Poskytnuté osobní údaje ministerstvo po uplynutí 30 dnů od termínu odjezdu občana ze zahraničí, uvedeného v jeho registraci, z databáze automaticky vymaže.
Zdroj: NASA | FIRMS, DROZD