Na stadionech, ve velkých koncertních halách a nákupních centrech často zaznamenáváme velmi špatný příjem mobilního signálu. Podle výrobce čipů Qualcomm tomu tak ale být nemusí. S 5G v oblasti milimetrových vln by se zde mohlo pokrytí zlepšit. Podle vyjádření Qualcommu právě milimetrové vlny nabízejí nákladově efektivní způsob, jak v těchto místech zajistit optimální pokrytí.
Milimetrové vlny a licenční poplatky
Milimetrové vlny jsou označením pro frekvence v rozsahu zhruba 24 až 300 GHz. 5G fungující ve vyšších frekvenčních pásmech je dalším krokem, který nabídne řadu specifických využití – připojení průmyslových objektů, násobné zvýšení kapacity v místech, kde se v jedné chvíli setkává hodně lidí, nebo plnohodnotnou alternativu připojení domácností v oblastech, kde nedává smysl budovat optické sítě.
5G fungující na vyšších frekvencích nyní komerčně využívají američtí operátoři, v USA jsou zatím v provozu tři takové sítě. Další jsou pak v Jižní Koreji, Japonsku, Austrálii, v Evropě zatím v Itálii. V ČR je komerční nasazení závislé na uvolnění daných frekvencí Českým telekomunikačním úřadem a samozřejmě zájmu operátorů. Příslušné technologie ale už loni na pronajatých frekvencích testoval operátor O2.
Na 5G v oblasti milimetrových vln sází Qualcomm
Výhodou milimetrových vln, jejichž spektrum začíná na 24 GHz, je velmi vysoká rychlost přenosu dat. Naopak jejich dosah je výrazně kratší než u běžných sítí. Tato technologie proto není vhodná pro široké použití a její nasazení postupuje spíše pomalejším tempem. Zejména v místech, kde se shromažďuje mnoho lidí, by však tímto způsobem bylo možné zajistit stabilní pokrytí. K tomu je ale potřeba, aby milimetrové vlny uměly využívat i samotné telefony. Výrobce čipů pro mobilní telefony Qualcomm bude pravděpodobně první, který podobná řešení v rámci svých čipových sad pro koncová zařízení nabídne.
Zdroj: PhoneArena.com