Piráti nikdy nespí
Studie nazvaná „Vliv správy digitálních práv Denuvo na příjmy z počítačových her“ publikovaná v odborném časopise Entertainment Computing zkoumá 86 počítačových her chráněných softwarem Denuvo, který okamžitě po vydání blokuje možnost titul cracknout – tedy rozběhnout jeho pirátskou kopii bez pořízení skutečné hry.
Ochrana většinou vydrží jen pár týdnů, jestli vůbec. Respektive ne u všech titulů. Denuvo je v současné době nejlepší ochranou, jakou videoherní průmysl před piráty má. Jde ale o podobný proces jako u kybernetické bezpečnosti – s podvodníky se přetahujete o to, kdo má pokročilejší technologie. Je to nekonečný souboj.
Mohlo by vás zajímat
Pětina příjmů uteče kvůli pirátům
Teď už ale k samotnému ekonomickému dopadu pirátských kopií. William Volckmann, vedoucí odborné studie, bohužel nemá přístup ke kompletním statistikám prodejů her. Proto není úplně jednoduché vypočítat, jak velkou ekonomickou újmu piráti tvůrcům her způsobují.
Jak ale zjistil Volckmannův tým, skutečný úbytek peněz dost závisí na tom, jak rychle je hra cracknuta, tedy jak rychle se pirátům podaří prolomit ochranu Denuvo. Hra chráněná alespoň první týden po vydání může podle studie očekávat přibližně o 19–20 % nižší příjmy. Zatímco ochrana trvající 6 týdnů po vydání hry stojí odhadem jen 5 % teoretických celkových příjmů.
Ochrana Denuvo? Jen do určité chvíle
Statistika je však notně ovlivněna tím, že jednak neznáme přesné prodeje jednotlivých her, a jednak tím, že údaje o prodejích výrazně kolísají už několik dní po spuštění prodejů. Takže jak uvádí Volckmannova analýza, ochrana před cracknutím 12 a více týdnů po vydání hry je vlastně zbytečná a tvůrcům nešetří de facto žádné peníze.
Zdroj: Science Direct, Arstechnica