Klávesa Fn
Jak už zaznělo v perexu, klávesu Fn nenajdete na stolních počítačích, vyskytuje se pouze na laptopech. Její účel je poměrně jasný – na malých notebookových klávesnicích má za úkol nahradit řadu funkčních kláves, která se u větších klávesnic nachází nad horní řadou kláves F1–F12.
S rozvojem laptopů stála před výrobci velká výzva. Jak vměstnat celou klávesnici do menšího těla přenosného zařízení. Jako první to odnesl numerický blok, který se u laptopů už dnes skoro nepoužívá. A pak zmizely také funkční klávesy – mohlo jít například o přepínání hudby, regulaci hlasitosti, jasu a podobně.
K čemu je Fn na klávesnici?
A přesně k tomuto účelu je na noteboocích tlačítko Fn. Na každém notebooku ji najdete v levém dolním rohu, poblíž tlačítek Ctrl, Alt a Windows tlačítka. Je velmi zásadní pro každý laptop, protože pomocí ní můžete stisknout klávesy, které nenašly místo vlivem onoho zmenšování.
Na noteboocích s Windows se nejčastěji klávesa Fn kombinuje s funkcemi schovanými pod tlačítky F1–F12. Může jít o zvýšení/snížení jasu či hlasitosti, přepnutí monitorů, uspání počítače, ovládání přehrávané hudby a další. Spousta kláves má sekundární či terciální funkci a ta se spouští právě podržením tlačítka Fn.
A co na Macu?
Klávesa Fn se objevuje také v ekosystému Apple. Ovšem nejen u laptopů z řady MacBook, ale také na originální klávesnici Magic Keyboard, která se dodává například k iMacu a můžete si ji připojit prakticky k jakémukoliv zařízení Mac.
Zde má však klávesa Fn trochu jiný účel. Právě ty zástupné funkce, například regulace hlasitosti či uspání počítače, jsou ve výchozím stavu aktivní v lince úplně nahoře, pro jejich nastavení tedy nepotřebujete klávesu Fn.
Využijete ji však naopak pro stisknutí klasických kláves F1–F12, anebo pro otevření sekundárdních funkcí jiných běžných kláves. Jeden příklad za všechny: kombinace Fn a Backspace na Macu spustí zpětné mazání, které na Windows supluje klávesa Delete. Tu byste na jakékoliv klávesnici Apple hledali jen marně.
Zdroj: Microsoft