Větrná farma Kan-su v Číně je s kapacitou 20 gigawattů (20 000 megawattů) největší na světě. Nachází se ve stejnojmenné provincii na okraji pouště Gobi a skládá se z více než 7 000 větrných turbín rozmístěných na ploše přibližně 39 000 km2. To je více než například rozloha Belgie, jak ukazuje video na kanálu YouTube "Undecided with Matt Ferrell". Projekt zadala čínská vláda v roce 2008 s cílem snížit závislost na fosilních palivech a zvýšit využívání obnovitelných zdrojů energie.
Samotná výstavba začala v roce 2009 a rychle pokračovala. První fáze s více než 3 500 větrnými turbínami a instalovaným výkonem 5 160 megawattů byla dokončena v listopadu 2010. Pro srovnání, v současné době je ve výstavbě v Severním moři největší německá větrná farma "He Dreiht" s 64 větrnými turbínami a celkovým výkonem 960 megawattů.
Firmy by měly přejít na elektřinu
Navzdory své impozantní velikosti a výkonu čelí větrná farma v Kan-su nemalým výzvám. Jedním z problémů je její odlehlá poloha v poušti, daleko od průmyslových center a městských aglomerací ve východní Číně. Přeprava vyrobené energie na velké vzdálenosti je obtížná a spojená se ztrátami. Aby se tomu zabránilo, budují se vysokonapěťové stejnosměrné přenosové linky, které mají přenést více než 30 % větrné energie do 20 provincií.
Jako alternativu vyzvala provincie velké společnosti, jako je Huawei, aby v blízkosti větrných elektráren zřídily datová centra. Stavební pozemky jsou tam levné a je tam dostatek místa. Oblast je však velmi odlehlá a drsné pouštní podmínky ztěžují výstavbu projektů. To není pro high-tech společnosti příliš atraktivní.
Největší výzva pro Kan-su může teprve přijít: stále více obrovských větrných elektráren na moři se staví u pobřeží Číny, blíže k centrům spotřeby. Zda poptávka dokáže udržet krok s nabídkou v Kan-su, když jí roste tato konkurence roste, je otevřenou otázkou.
Výzvy spojené s přechodem na novou energetiku
Další překážkou pro největší větrný park je konkurence levnějšího uhlí z regionu. Chudá provincie Kan-su má bohatá ložiska uhlí a místní vláda a průmysl mají silný finanční zájem na tom, aby se na uhlí i nadále spoléhaly. Průmysl je také významným zaměstnavatelem, takže přechod na větrnou energii je na místní úrovni nepopulární.
Větrná farma v Kan-su je dobrým příkladem problémů, které musí přechod na novou energetiku překonat i v této zemi: prostorové oddělení míst výroby a spotřeby. Po rozšíření výrobních kapacit jsou nyní nutné velké investice i do rozvodné infrastruktury a technologií skladování energie. Jednotlivé složky je třeba sladit, aby nedocházelo ke zbytečné nadvýrobě energie.