V nejrůznějších příručkách nebo v energetických poradnách se můžete dozvědět, že obecně přerušováním vytápění lze celkové náklady na energie snížit. Konkrétní úspory a způsob jejich dosažení ale závisí na typu vytápěn a také na typu budovy. Nejvyšší úspory energie dosáhneme v tzv. lehkých stavbách (podkrovní vestavby, montované dřevěné domy, chaty). Naopak v těžkých stavbách, kde je velká hmota, která akumuluje teplo, nebudou úspory energie při přerušovaném vytápění tak výrazné – po zapnutí topení se velká část tepla spotřebuje na opětovné nahřátí konstrukcí.
Důvody, proč byste měli topení přes noc vypnout a nenechávat ho zapnuté
Odborníci radí, že pro co nejzdravější spaní by se teplota v místnosti přes noc měla pohybovat mezi 16 a 18 stupni Celsia. Pro nás to znamená, že v noci bychom měli rozhodně topit méně než přes den. Plně zapnutý topný systém proto nemá přes noc příliš smysl. Někteří odborníci dokonce doporučují topení přes noc zcela vypnout.
• Energetická náročnost obytných prostor závisí především na rozdílu teplot mezi vnitřním a venkovním prostředím.
• Úspora energie se projeví snížením teploty ve vnitřních prostorách. Nezáleží na tom, zda pouze snížíte tepelný výkon, nebo jej zcela vypnete. Pokud však topení přes noc vypnete úplně, může se teplota snížit výrazněji a rychleji. To vede k větším úsporám energie – nižší topný výkon znamená větší úspory.
• Platí, že v těžké stavbě můžeme topení úplně vypnout, v lehké se doporučuje pouze snížit jeho výkon.
• Obecně rozšířený názor, že ráno musíte spotřebovat více energie na opětovné ohřátí místností, je v podstatě správný. Často však platí, že tato dodatečná spotřeba je menší než energie na vytápění ušetřená během odstávky. To znamená, že i když ráno musíte vynaložit více energie na opětovné temperování interiérů, během noci jste ušetřili více.
• Obavy z růstu plísní při poklesu teploty pod 16 stupňů Celsia jsou také v podstatě oprávněné. Chladné stěny a stropy mohou způsobit kondenzaci a následné pronikání vlhkosti. Tomuto procesu však můžete v zimě čelit správným větráním. Z energetického hlediska je výhodnější předcházet plísním správným větráním než zbytečně vysokými teplotami v místnosti.
Noční snížení teploty: Má smysl nechat v některých případech topení zapnuté přes noc?
Alternativou je noční snížení teploty. To znamená, že snížíte teplotu topné vody, která protéká radiátory. Tímto způsobem snížíte výkon vytápění od stanoveného času ve večerních hodinách. U starších systémů můžete regulovat průtokovou teplotu ručně, u novějších topných systémů jsou k dispozici odpovídající funkce. V bytech s ústředním vytápěním můžete nastavit teplotu v místnosti prostřednictvím regulátoru vytápění nebo termostatů.
• Pokud se nechcete v noci zcela obejít bez vytápění, doporučuje se noční nastavení. Úspora energie souvisí s faktory, jako je izolace budovy, zdivo a venkovní teplota.
• V dobře izolovaném domě (v lehké stavbě) mohou vaše místnosti udržovat teplo po poměrně dlouhou dobu. Když se teplota v topném systému sníží, trvá déle, než se místnosti ochladí. Úsporný efekt je zde menší než v nerekonstruovaných budovách, ale stále je znatelný.
• Pokud bydlíte v nerenovované staré budově nebo je váš dům jednoduše špatně izolovaný, má noční pokles ještě větší smysl. Tyto typy budov se rychle ochladí, ale stejně rychle se mohou znovu zahřát. Snížením teploty přes noc rozhodně ušetříte. Pokud topení vypnete úplně, jsou úspory energie nejvyšší.
• U podlahového vytápění a tepelných čerpadel vede noční snížení také k rozumným úsporám energie, protože zde platí totéž: dodatečná potřeba energie při ranním opětovném vytápění je nižší než energie ušetřená během odstávky.
• I pokud jsou venkovní teploty v noci mírnější, můžete použít noční nastavení nebo noční vypnutí. Malý úsporný efekt zůstává zachován.
Zdroj: Chip, Energetická konzultační střediska EKIS