Pomocí nástroje EmoCheck najdete Emotet během několika sekund. Nebezpečný trojský kůň je distribuován prostřednictvím phishingových mailů čili je ukryt v jejich příloze. Předmětem zprávy je obvykle pozvánka, informace o doručovaných zásilkách nebo v současnosti také informace o corona viru. Nyní se objevil nový program, který uživatelům PC pomůže výskyt viru identifikovat. Po stažení může být nástroj EmoCheck spuštěn bez instalace a prohledá běžící procesy Windows. Provede tak kontrolu, zda se Emotet nachází na PC. Program je k dispozici zdarma.
Pokud je nález pozitivní a trojský kůň se v počítači nachází, zobrazí se napadené soubory včetně cesty. Soubory by poté měly být izolovány nebo přímo ze systému odstraněny.
EmoCheck 0.0.1
Nástroj EmoCheck chrání váš počítač před notoricky známým trojanem Emotet - nejnebezpečnějším malwarem na světě.
Jak Emotet funguje?
Jakmile se Emotet dostane do počítače, způsobí to kalamitu. Trojan nejprve načte Trickbot, což je spyware, který špehuje přístupová data k online bankovnictví. BSI varuje, že Emotet také ve stále častějších případech zavádí do počítače šifrovací trojan Ryuk. Kromě šifrování souborů je jeho záludnou specialitou také mazání záloh, pokud je najde. Výrazně se tak zvyšuje ochota vydírané oběti platit.
Odborníci také varují před autentičností phishingových mailů, ve kterých se Emotet skrývá. Spyware je totiž schopen shromažďovat kontaktní informace a sledovat, s kým uživatelé komunikují online včetně obsahu komunikace. Jde o částečně automatizovaný způsob útoku sociálního inženýrství. Jeho úspěšnost je dána tím, že příjemci spamové pošty dostávali zprávy od odesilatelů, se kterými byli naposledy v kontaktu. Tím se zvyšovala věrohodnost podvodných e-mailů.
Jak se před malwarem chránit
Hrozba trojského koně Emotet zůstává vysoká
Nejdůležitějším ochranným opatřením je proto rozvaha. I u známých odesílatelů neotvírejte přílohy okamžitě, zejména jde-li o kancelářské dokumenty a neklikejte na odkazy. V případě pochybnosti údajnému odesilateli zavolejte a ověřte obdrženou poštu, její obsah a přílohy.
Dobrou praxí je pravidelná záloha všech vašich dat na externí paměťový nosič, aby nedošlo při případném napadení k úplné ztrátě. Nejrychlejším způsobem, jak zjistit napadení počítače Emotetem, je provedení kontroly nástrojem EmoCheck.
Co dělat v případě, kdy už je škodlivý software aktivní?
Uživatelé, jejichž systém byl infikován Emotetem, by měli okamžitě o incidentu informovat své online okolí, protože jsou také ohroženy všechny e-mailové kontakty a zejména poslední konverzační partneři. Také je dobré změnit všechna hesla, která mohla být uložena na infikovaných prostředích, například v prohlížečích.
Přečtěte si také: Top 10 antivirových programů
Nakonec odborníci doporučují infikované počítače komplet přestavět, protože trojan a stažený malware mohou v systému provést hluboké a s bezpečností související změny.
Programy pro ochranu počítače před viry a malwarem
Freeware „Malwarebytes Anti-Malware“ je antimalwarový skener a díky sofistikované technologii odstraňuje škodlivé soubory z pevného disku.
Freeware „SpyBot-Search & Destroy“ najde a odstraní spyware z vašeho systému.
Comodo kombinuje své dva nástroje „Comodo Firewall“ a „Comodo Antivirus“ do bezplatné sady zabezpečení „Comodo Internet Security“.
30denní zkušební verze placeného antivirového programu „Avira Antivirus Pro 2019“, který chrání až pět zařízení.
F-Secure Online Scanner je online virový skener pro detekci škodlivého kódu na zařízení.
Placený program „Kaspersky Internet Security“ poskytuje komplexní zabezpečení před viry pro váš počítač.
Bezplatný antivirový program dříve české dnes globální antivirové firmy.
Bezplatná 30denní verze oblíbeného antivirového programu.
Dobrý bezplatný antivirus s hodnotnými funkcemi.