Přejít k hlavnímu obsahu

Jak moc se u vás svítí: Web vám napoví, zda z vašeho místa uvidíte Mléčnou dráhu

Josef Mika 20.02.2023
info ikonka
Zdroj:

Většina měst a obcí na světě má v noci trvale rozsvícená světla. Občas to může být nejen neekologické, ale nemusí to prospívat ani zdraví. Na interaktivní mapě můžete sami zjistit, jak velké je světelné znečištění ve vašem okolí.

Kapitoly článku

Životní prostředí mohou znečišťovat nejen výfukové plyny a plasty, ale také příliš mnoho světla. O trvalém osvětlení celých měst se už nějakou dobu diskutuje, právě proto, že spotřebovává velké množství energie, což představuje ekonomickou i klimatickou zátěž. Stálý jas navíc není zdravý ani pro zvířata a lidi.

Na interaktivní mapě světového světelného znečištění www.lightpollutionmap.info se můžete sami přesvědčit, jak moc je vaše oblast postižena. Přehled vychází z dat pozemních měření SQM (Sky Quaily Meter) a vesmírných měření VIIRS (Visible Infrared Imaging Radiometer Suite) a nabízí přehled nejjasnějších i nejtmavších míst planety. Vysvětlíme, co vše webová aplikace prozradí.

Světelné znečištění: Co znamenají hodnoty a barvy

Mapa světelného znečištění na první pohled vypadá jako typická teplotní mapa. Ve velkých uzlech s hustým osídlením je světelné znečištění logicky mnohem větší. Takto lze rozpoznat kontinenty, země a metropole i bez geografických hranic. Také platí, žer čím průmyslovější země nebo oblast je, tím vyšší hodnoty světelného smogu tam panují.

Silné světelné znečištění je označeno bílou, růžovou, červenou nebo oranžovou barvou. Pouze modré nebo šedé oblasti na mapě mají skutečně nízké světelné znečištění.

Kliknutím na bod na mapě získáte další informace, jako je zeměpisná délka, šířka a nadmořská výška. Kromě toho je k dispozici řada různých hodnot:

  • SQM = měření pomocí "Sky Quality Meter", vyšší hodnoty znamenají menší světelné znečištění.
  • Brightness = přibližný celkový jas
  • Artif. Brightness = umělý jas
  • Ratio = poměr mezi umělým a přirozeným jasem
  • Bortle = Bortleho stupnice s třídami 1-9, kde vyšší hodnoty značí větší světelné znečištění.

V levém horním rohu najdete další funkce, například statistiky pro jednotlivé země a vybrané regiony. V pravém horním rohu máte na dosah ruky nabídku, pomocí které si můžete zobrazit observatoře nebo určit zdroj dat (např. VIIRS 2021).

Mléčná dráha pouhým okem: Je to v Česku možné?

lightmap2

Podrobné údaje o světelném smogu najdete i k České republice. Zdroj: lightpollutionmap.info

Světelné znečištění v České republice obecně stále roste, i když v roce 2020 vykázalo určitý pokles. Příčinou byla pandemie: většina zemí v covidovém roce 2020 zaznamenala změnu trendu v nárůstu světelného smogu, který se ale už opět začíná vracet.

V současné době se ještě v Česku ale dá najít spoustu tmavých míst, které na Bortleho stupnici mají třídu 4. Odtud byste Mléčnou dráhu měli dobře vidět i pouhým okem.

Pokud chcete, aby byla obloha nad vámi ještě tmavší, musíte se vydat například do rakouských Alp na třídu 2 - ale noční oblohu třídy 1 najdete téměř jen v pouštích, pralesích nebo na otevřeném moři.

Zdroj: lightpollutionmap.info


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme