Huawei má v Německu problém
Německé ministerstvo zahraničí a ministerstvo financí podpořilo návrh vnitra na odstranění čínských subjektů z klíčové infrastruktury týkající se mobilní sítě na celém území spolkové republiky. V pátek o tom informovala agentura Bloomberg.
Zákaz čínských technologií by se měl v první vlně týkat pouze zmíněných firem Huawei a ZTE a měl by začít platit od 1. ledna 2026. Tedy pakliže projde vládní návrh přes kancléře a prezidenta.
Německo oficiální cestou uvádí, že návrh zvažuje kvůli obavám o národní bezpečnost. Jako důvod zákazu čínských výrobců telekomunikačních souprav se obvykle uvádí článek 7 čínského zákona o národních zpravodajských službách.
Ten vyžaduje, aby občané a organizace spolupracovali s úřady. Všeobecně se vykládá tak, že je pravděpodobné, že každý Číňan, který má znalosti o síti zákazníka, bude nucen sdílet to, co o ní ví – což je bohatý zdroj informací pro zpravodajské služby.
Zákaz v Evropě i ve světě
Z podobných důvodů již Huawei vykázalo z telekomunikací také Japonsko, Austrálie, Kanada i USA. V rámci Evropy se k zákazu rozhoupalo například Portugalsko, Švédsko nebo Velká Británie. Před čínskými technologiemi v telekomunikacích varovala také Evropská komise, ústy jednoho z klíčových eurokomisařů Thierryho Bretona.
Některé státní organizace v Německu se však proti potenciálnímu zákazu ohrazují. Státní železniční dopravce Deutsche Bahn (DB) uvádí, že výměna technologií za ne-čínské by mohla jenom na železnicích stát 400 milionů eur (9,8 miliard korun).
Podobná situace panuje i u nás. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varoval před používáním čínských technologií v telekomunikacích. Operátoři a Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) však namítá, že výměna technologií u operátorů by vyšla na 18 miliard korun. Poskytovatel infrastruktury Cetin přesto již začal vyměňovat antény Huawei za švédský Ericsson.