Avast, původně česká firma, jejíž historie sahá až do roku 1988, prošel za poslední roky mnoha změnami. V roce 2016 koupil českého konkurenta AVG a začlenil tuto značku do svého portfolia. Loni vstoupil na burzu a provedl největší IPO softwarové firmy v historii burzy London Stock Exchange. A letos mění svého generálního ředitele: amerického obchodníka Vincea Stecklera, který na pozici CEO Avastu úspěšně působil od roku 2009, střídá Čech Ondřej Vlček, který byl doposud v Avastu prezidentem spotřebitelské divize. (Vlček byl mimo jiné od roku 2003 také hlavním vývojářem Avastu a vedl tým, který vyvinul jeden z prvních antivirových programů pro Windows. Náš rozhovor s ním si můžete přečíst zde.)
Avast současně oznámil také finanční výsledky za první čtvrtletí letošního roku: tržby mu meziročně stouply o 9,1 % na 209,1 milionu USD. Za zmínku stojí určitě i to, že Avast platí daně v ČR, v roce 2018 to bylo celkem 1,3 miliardy Kč. V České republice zaměstnává 1200 lidí, dvě třetiny v Praze a zbytek v Brně. V nedávné době provedl akvizice dalších dvou společností: slovenské mobilní vývojářské firmy InloopX a americké společnosti Steel Mountain zaměřující se na IoT bezpečnost. Obě chce využít při svém dalším strategickém rozvoji, kdy se hodlá zaměřit na komplexnější ochranu domácích sítí.
Co nám tedy hrozí v roce 2019
Útoky řízené umělou inteligencí: V roce 2019 zesílí počet útoků kategorie „DeepAttacks“. Ty využívají obsah generovaný umělou inteligencí, např. proto, aby se vyhnuly bezpečnostním kontrolám.
IoT hrozby budou sofistikovanější: Útočníci, obzvláště v oblasti internetu věcí (IoT), vyvíjejí škodlivý software, který je schopen sám sebe bránit, čímž může působit déle. Takový malware často funguje jako platforma, z níž se můžou spouštět další zřetězené útoky.
Zneužití zařízeník těžbě kryptoměn: I po ukončení činnosti CoinHive zůstává problém těžby kryptoměn pomocí zneužití legitimních těžebních aplikací. Je možné, že původci hrozeb přijdou s vlastní infrastrukturou nahrazující CoinHive, i když nejspíše jen v menším měřítku a bez legitimních uživatelů.
Trojské koně: Sledujeme opětovný nárůst bankovních trojanů cílících na PC i mobilní zařízení.
Mobilní malware: Mobilní bankovní trojany vzrostly o 150 % a tvoří 7 % veškerého mobilního malwaru. Škodlivý software založený na agresivních reklamách vzrostl o 49 % a falešné aplikace vzrostly o 24 %.
Avast denně detekuje přes 9 000 nových vzorků mobilního malwaru a každý den sesbírá přes 30 000 nových unikátních vzorků mobilních aplikací. Na mobilní zařízení údajně cílí jiné typy hrozeb než na PC a Macy. Pokud je bezpečnost implementována na úrovni aplikace, lze ji snadno obejít. Mnohem účinnější je zabezpečení instalované na hlubší úrovni. Proto Avast sází spíše na spolupráci s mobilními operátory, přes které chce poskytovat své aplikace.
Bilance Avastu