Přejít k hlavnímu obsahu

Hřbitov nápadů Googlu: Podívejte se, kolik služeb už firma zlikvidovala

Josef Mika 03.02.2023
info ikonka
Zdroj:

Pokud chcete být v dnešní době úspěšní, musíte zkoušet stále něco nového. A (nejen) Google to tak dělá - ale zákonitě ne všechny nápady zafungují. Překvapivě jich není málo, přitom některé z nich vypadaly víc než nadějně. Vtipná webová stránka ukazuje, kolik služeb již společnost ukončila. Představujeme hřbitov Googlu.

Kapitoly článku

Google má mnoho dobrých služeb, které denně využívají miliardy lidí po celém světě. Existuje však také řada nápadů, které se u uživatelů nikdy příliš neujaly. Buď prostě existovaly lepší nabídky, téma bylo příliš úzce zaměřené, nebo se jednoduše ukázaly jako nerentabilní.

Aktuálně byly ukončeny hned dva nápady, které byly skutečně poměrně slibné a známé. Na konci roku 2022 například skončila služba YouTube Originals, tedy vlastní produkce seriálů, dokumentů a dalších formátů. A v lednu 2023 byl také ukončen provoz služby Google Stadia. Herní služba chtěla umožnit hraní bez konzolí - stačil by pouze gamepad s Wi-Fi. Po pouhých třech letech však tento obchodní model skončil.

Časem bylo pohřbeno tolik nápadů společnosti Google, že vznikl skutečný hřbitov. Zábavná webová stránka Killed by Google shromažďuje všechny projekty, které zanikly. O mnoha nabídkách, které jsou zde zobrazeny, jste pravděpodobně nikdy neslyšeli, ale naštěstí webová aplikace stručně vysvětluje, co která služba obnášela. Ostatně podívejte se sami. Najdete ji na příhodné adrese killedbygoogle.com.

Killed by Google: Dlouhý seznam neúspěšných nápadů

killedbygoogle

Seznam Killed by Google je tak dlouhý, že musíte hodně dlouho posouvat myší, abyste se dostali na konec. Obr: killedbygoogle.com

Jak ukazuje web Killed by Google, společnost již zlikvidovala 220 nápadů z oblasti služeb, aplikací i hardwaru. Kdo se však domnívá, že byly zastaveny jen menší nebo méně významné projekty, mýlí se. Existuje také několik velkých plánů, které společnost chtěla ze všech sil prosadit na trh, a přesto z nich sešlo. Zde je stručný nekrolog nejznámějších zemřelých (nebo zavražděných) potomků Googlu:
  • Google+: Tato sociální síť měla konkurovat Facebooku a spol. a byla doslova vnucena všem majitelům účtů Google. Uživatelé ji považovali spíše za průměrnou a osm let platformu zdatně ignorovali. Zastaveno 2019.
  • Google Play Music: Tato hudební služba nabízela nespočet skladeb a podcastů. Google se však rozhodl tyto funkce integrovat do YouTube Music a po téměř devíti letech tuto platformu v roce 2020 ukončil.
  • YouTube Gaming: Vzhledem k tomu, že videohry hrají na YouTube zvláštní roli, chtěl Google nabídnout publiku vlastní platformu pro videa a streamy. V roce 2019 však skončila po pouhých čtyřech letech, protože hráči zřejmě nepovažovali nabídku za dostatečně atraktivní.
  • Google TV: Tento ambiciózní projekt, který byl aktivní v letech 2010 až 2014, pravděpodobně trochu předběhl svou dobu, protože platforma chytré televize nabízela interaktivní překryv s integrací do Androidu a Chromu.
  • Google Hangouts: Služba byla odsouzena k smrti a po více než osmi letech zanikla v polovině roku 2021. Umožňovala uživatelům posílat přímé zprávy, telefonovat nebo uskutečňovat videohovory.

Mezi další slibné nápady patřila platforma pro virtuální realitu „Google Daydream“, miniaturní fotoaparát „Google Clips“ nebo modulární smartphone „Project Ara“. Pokud se vám nechce na zmíněné stránce věčně rolovat, můžete také použít funkci vyhledávání nebo filtrování podle kategorií.

Google zkouší

Mateřský koncern Alphabet dokáže díky svým nápadům chrlit nespočet nových produktů, ale některé služby prostě v konkurenci neobstojí. Je docela uklidňující vidět, že skutečně spolehlivý patent na úspěch nemá nikdo. Zároveň je potřeba říct, že invence Googlu je úctyhodná. Firma zkouší mnoho věcí a nepopulární nebo neúspěšné projekty poměrně bez milosti a sentimentu ukončuje - koneckonců vzhledem k jejímu zázemí jakýkoliv dílčí neúspěch firmě vaz nezlomí.

Zdroj: killedbygoogle.com


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme