Přejít k hlavnímu obsahu

Hi-endové smartphony roku 2022: Snapdragon 8 předznamenává novou generaci zařízení

Jiří Palyza 07.12.2021
info ikonka
Zdroj:

Qualcomm představil svůj nový špičkový procesor pro chytré telefony: Snapdragon 8 Gen 1. Očekává se, že jím osazená zařízení poběží mnohem déle a budou pracovat mnohem rychleji.

Nový procesor nabízí i vysokorychlostní fotografické funkce a nejnovější generaci bezdrátového připojení. Na události Snapdragon Tech Summit, která se konala na Havaji, Qualcomm představil svůj nový špičkový procesor pro telefony nejvyšší třídy. Nazval jej Snapdragon 8 Gen 1, což je odklon od zažitého schématu pojmenování, kdy byly čipy pro chytré telefony označovány trojmístnými čísly. Naposledy Snapdragon 888, předtím Snapdragon 865.

Z hlediska výkonu má nová čipová sada typu SoC překonat všechny předchozí modely. Ve srovnání se Snapdragonem 888 Qualcomm slibuje výrazně vyšší výkon při stejné spotřebě energie (30 % u grafického výkonu, 20 % u procesoru). Z jiného pohledu to také znamená, že nový čip spotřebuje méně energie při stejném výkonu (u 25 % méně u grafiky a o 30 % méně u procesoru). To je pozitivní zjištění, protože model 888 budil spíš negativní pozornost kvůli své energetické nenasytnosti v loňských modelech špičkových smartphonů.

Bude také zajímavé sledovat, jak si SD 8 Gen 1 povede v benchmarcích z hlediska "trvalého výkonu". Jde o to, zda čip bude schopen i po delším provozu při plném zatížení podávat téměř stejný výkon jako na začátku měření, nebo zda se bude zahřívat natolik, že bude muset být provozován s nižší taktovací frekvencí. Dříve byl tento "trvalý výkon" vždy silnou stránkou SoC Qualcommu, ale při testech některých modelů smartphonů se Snapdragonem 888 docházelo k jevům, kdy po dvaceti spuštěních benchmarku dosahoval pouze přibližně 60 % počátečního výkonu.

sd8-1

Důležité funkční komponenty Snapdragonu 8 Gen 1. | Zdroj: Qualcomm

Qualcommu se také podařilo v procesoru SD 8 Gen 1 zvýšit tempo v hardwarových komponentách, starajících se o běh aplikací umělé inteligence. Ve srovnání s předchozím modelem pracuje AI údajně až čtyřikrát rychleji.

Čip je vyráběn technologií 4 nm a tyto zmenšené struktury jsou mimo jiné důvodem, proč SoC pracuje rychleji při stejné spotřebě anebo potřebuje méně energie při stejném výkonu.

Stále aktivní snímání videa

sd8-2

Snapdragon vás neustále sleduje: speciální, energeticky mimořádně úsporný procesor pro zpracování obrazu je umístěn ve snímacím centru, nazývaném Sensing Hub, a prostřednictvím čoček fotoaparátu neustále sleduje okolí. | Zdroj: Qualcomm

Mimořádně důležitou součástí SoC je procesor pro zpracování obrazu (Image Signal Processor, ISP). V SD 8 Gen 1 je jich hned několik. Jak už jsme měli šanci poznat u modelu 888, o zpracování obrazových dat se starají tři ISP, ovšem nasazují v této oblasti nová měřítka. ISP ve SD 8 Gen 1 pracuje s 18bitovou barevnou hloubkou pro základní barvy, namísto 14bitovou, jak tomu bylo doposud. To umožňuje teoreticky zobrazit až 4000x jemnější barevné rozdíly. ISP by měl také umět zpracovat 240 fotografií s rozlišením 12 MPx za sekundu, což umožní vytvářet velmi působivé zpomalené záběry. I noční režim by měl fungovat mnohem lépe, než dříve.

Další funkce ISP jsou následující: pořizování videa v rozlišení 8K s kvalitou HDR, v průběhu natáčení 8K videa možnost pořizování snímků v rozlišení 64 MPx a v kombinaci s technologií AI výrazně lepší automatické zaostřování, automatické nastavení expozice a stejně jako doposud i rozpoznání obličeje při nastavování dalších parametrů fotografie.

Skutečnou novinkou je čtvrtý, malý ISP, který Qualcomm zabudoval do komponenty Sensing Hub. V této části SD 8 Gen 1 jsou umístěny funkce, které běží neustále na pozadí s minimální spotřebou energie, například rozpoznání hlasu. Smartphone tak automaticky probudí, když uživatel vysloví například "Hey Google", nebo jiná klíčová slova. Až doposud byla spotřeba energie kombinace senzoru fotoaparátu a ISP velmi vysoká na to, aby se jejich funkce udržovaly neustále aktivní. Qualcomm ale nyní slibuje v případě snímání obrazu režim always-on, tedy nepřetržitě. Jednou z možných aplikací by tak mohlo být sledování obličeje pro odemykání smartphonu nebo automatické vypnutí displeje anebo přepnutí na zamykací obrazovku, pokud je aktivním uživatelem cizí osoba.

Praktické to jistě je, ale není snadné odpovědět na otázku, nakolik je pro mnoho uživatelů příjemné pomyšlení, že jejich zařízení bude neustále sledovat, co všechno dělají.

5G a super rychlá Wi-Fi

SD 8 Gen 1 má integrovaný 5G modem nejnovější generace. Podporuje stahování rychlostí až 10 Gbit/s, toho ale smartphony dosáhnou pouze v případě, pokud to bude podporovat operátor. Modem X65 zvládá všechny technologie 5G, které jsou důležité v současnosti a stanou se nepostradatelnými i do budoucna: Voice over New Radio, 5G standalone, sdružování 5G kanálů v uplinku, 5G Downlink Carrier Aggregation (s šířkou pásma až 1 GHz v mm vlnovém spektru, a šířkou pásma nejméně 300 MHz ve frekvenčním pásmu "Sub 6"), Dynamic Spectrum Sharing a samozřejmě i "staré" mobilní technologie 2G, 3G a 4G.

I zbývající nabídka komunikačních funkcí nového SoC od Qualcommu je přesvědčivá: podporuje už rozšířenou verzi Wi-Fi 6, nazvanou 6E, která může poskytnout další zvýšení rychlosti využitím rozsahu 6 GHz – teoreticky by mělo být možné dosáhnout rychlosti až 3,6 Gbit/s. Nechybí ani Bluetooth 5.2 a přenos zvuku v úsporném režimu nízké spotřeby energie, který má zajistit delší výdrž sluchátek na akumulátor.

Uživatelé si ale musejí být vědomi toho, že smartphone se SD 8 Gen 1 nemusí nutně nabízet všechny tyto funkce. O tom, kolik z nich se k uživateli skutečně dostane, rozhodují výrobci, kteří čip osadí do svých zařízení.

První smartphony už tento rok?

Podle informací od Qualcommu se pro Snapdragon 8 Gen 1 rozhodlo už mnoho známých značek chytrých telefonů. Jsou mezi nimi Honor, Motorola, OnePlus, OPPO, Realme, Sony a dokonce i Xiaomi. První zařízení se objeví v prodeji možná už letos, nejpozději ale na začátku roku 2022. Už se těšíme, až je dostaneme do naší Testovací laboratoře.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme