Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Hanbatá umělá inteligence láká: generátory obrázků pro dospělé rekordně rostou – je to nebezpečné?

Jiří Palyza 20.01.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Počet uživatelů svlékacích aplikací dosáhl vrcholu v září loňského roku. V této souvislosti reagují na kontroverzní modely umělé inteligence první platformy sociálních sítí.

V září loňského roku vzrostl počet služeb, které používají prvký umělé inteligence a dokáží "svléknout" vyfoceného člověka, na úctyhodných 24 milionů.

Podle informací zveřejněných serverem Golem nastal skokový nárůst počtu uživatelů takzvaných služeb "Nudify" po zavedení difuzních modelů. Umožňují vytvářet realistické, byť falešné snímky nahých osob. Oběti o této manipulaci často ani nevědí.

Zpočátku bezplatné nástroje postupně vytvořily pro své poskytovatele nový zdroj příjmu, protože po krátké zkušební verzi jsou často zpoplatněny.

Počet odkazů na svlékací služby v prostředí sociálních sítí se výrazně zvýšil

Dívka na křesle fotí selfie
info ikonka
Zdroj: Laura Chouette/Unsplash
Platforma TikTok a sociální sítě, které má po svou střechou Meta, stále více omezují výskyty s odkazem na generátory nahých snímků typu Nudify. Jsou vytvářené z reálných fotografií lidí, které aplikace pomocí prvků umělé inteligence "svlékne". Výsledkem je koláž, kdy je k reálnému obličeji dokreslené fiktivní nahé tělo, případně připojené nahé tělo jiné osoby. Problém je, že často není na první pohled rozpoznatelné, že se jedná o uměle vytvořený obrázek.

Server Grafika zveřejnil znepokojivá čísla, která ukazují, že od ledna do září 2023 narostl počet odkazů na svlékací služby o 2 400 procent. Odkazy se začaly ve velké míře objevovat především na platformách sociálních sítí nebo komunikátorech, jako například Redditu.

Ve Spojených státech, kde mnoho služeb typu "Nudify" působí, v současnosti neexistuje jasná regulace pro aplikace s podporou umělé inteligence, vytvářející snímky nahých lidí bez jejich vědomí a souhlasu.

V reakci na tuto vzniklou šedou právní zónu aktivně zareagovala čínská platforma TikTok, která je velmi oblíbená především mezi mládeží, a ve svém prostředí zablokovala vyhledávání obsahu souvisejícího s aktivitami "Nudify". Opatření přijala i Zuckerbergova Meta a začala omezovat konkrétní vyhledávácí dotazy.

Zdroj: Golem, Grafika

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme