Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Google varuje před kritickými zranitelnostmi v Androidu: vydal aktualizace, bezodkladně je instalujte

Jiří Palyza 15.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Květnový bezpečnostní update pro Android uzavírá celkem 38 zranitelností včetně kritické chyby v jádru systémové komponenty. Sice není známo, že by se objevilo jejich aktivní zneužívání, přesto je dobré aktualizace instalovat.

Google uzavírá ve své květnové bezpečnostní aktualizaci celou řadu chyb v mobilním systému Android. Jejich zneužitím útočníci mohou mimo jiné získat rozšířená práva v napadených systémech a manipulovat s nimi dle libosti.

Aktualizace jsou připraveny pro více verzí Androidu: 12, 12L, 13 a 14. Nejkritičtější zranitelnost se týká výhradně systému 14. Z celkem osmi chyb jádra systému, které jsou v updatu opraveny, se čtyři nacházejí ve frameworku Androidu a všechny z nich umožňují eskalaci oprávnění.

Zranitelnosti ale neřeší pouze Google. Přidali se i výrobci procesorů pro chytré telefony, jako jsou ARM, Mediatek a Qualcomm, kteří poskytli záplaty pro celkem 17 zranitelností. Mimo jiné se týkají softwaru grafického procesoru Mali a různých komponent.

Bezpečnostní zranitelnosti Google: záplaty pro Android jsou připraveny v rámci květnové aktualizace

Smartphone se symbolem zámku na displeji
Na začátku května Google uvolnil bezpečnostní aktualizace pro Android ve dvou vlnách. Ruku k dílu přidali i výrobci mobilních procesorů.
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Jak tedy postupovat? Pokud patříte k početné skupině uživatelů systému Android, je dobré co nejdříve zkontrolovat, zda je již pro vaše zařízení bezpečnostní aktualizace připravena. Zatímco tři ze zranitelností, včetně jediné hodnocené jako kritické, byly opraveny prostřednictvím platformy Google Play, ostatní mohou vyžadovat přímou aktualizaci od výrobce.

Zatímco "patchlevel" z 1. května 2024 řeší zmíněné záplaty, další z 5. května 2024 opravuje další zranitelnosti jádra a chyby související se zabezpečením.
 

Mohlo by vás zajímat

Zatím Google nezveřejnil žádné informace o nadcházejících aktualizacích pro smartphony Pixel. Lze ale předpokládat, že i pro vlastní hardware firma brzy záplaty vydá.

Není to poprvé, kdy Google musel odstranit bezpečnostní chyby, které by útočníkům umožnily získat vyšší práva v systému. Už v dubnu byla vydána bezpečnostní aktualizace, která takové zranitelnosti – tehdy s klasifikací vysoce rizikových –opravovala.

Zdroj: Security Week, Android Security Bulletin


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud