Budova Národního muzea, která nedávno prošla celkovou a nákladnou rekonstrukcí, v uplynulém roce přilákala k prohlídkám přes milion návštěvníků. Ti, kteří se do Muzea jen tak nedostanou nebo by si chtěli opravené prostory, fresky a malby raději prohlédnout bez lidí a v klidu domova, už nepřijdou zkrátka. Česká pobočka firmy Google k příležitosti 15. výročí vzniku své služby Mapy Google interiéry zdokumentovala pomocí technologie Street View. Části historické budovy Národního muzea jsou teď dostupné k virtuální prohlídce. Návštěvníci se mohou bez front a zdarma podívat i do míst, která jsou zatím pro veřejnost nepřístupná, projít se pod známým plejtvákem myšokem, kterého roku 1885 vyvrhlo moře na norské pobřeží, a jehož kostra se o osm let později stala součástí stálé expozice Národního muzea. Nebo si v detailu prohlédnout zachycené busty a sochy významných osobností českých dějin vystavených v Panteonu.
Za 15 let prošly Mapy Google obrovským vývojem. V roce 2005 byl jedním z největších úkolů vymyslet optimální postavení tlačítka „tisknout“, protože většina lidí používala mapy právě tímto způsobem, dnes Mapy využívá každý měsíc více než 1 miliarda aktivních uživatelů a najedou s nimi každý den přes 1 miliardu kilometrů. Stav dopravy v reálném čase či detailní navigace jsou pro zkušenější uživatele už samozřejmostí. Prostřednictvím funkce Street View je zmapováno už více než 16 milionů km městských center, památek nebo i interiérů významných světových kulturních institucí jako je např. právě české Národní muzeum.
V rámci Česka jsou tak virtuálně zpřístupněny mimo jiné všechny české památky UNESCO, řada hradů a zámků i přírodních krás, ale i trasa Jizerské 50, dnes již zrekonstruovaný byt Jaroslava Foglara v původním stavu nebo Muzeum Járy Cimrmana v Jizerských horách. Mezi nejnavštěvovanější místa na Street View v rámci České republiky patří zahrady Pražského hradu, historické město Český Krumlov nebo třeba centrum Prahy.
Nasnímané prostory Národního muzea ve Street View :
- Atrium ,
- Hlavní vstup ,
- Schodiště ,
- prozatím veřejnosti nepřístupné místnosti 2. patra,
- kostra Plejtváka myšoka,
- Panteon
- Kupole