Přejít k hlavnímu obsahu

Facebook by se měl rozdělit: soudce přijal antimonopolní žalobu USA

Jiří Palyza 14.01.2022
info ikonka
Zdroj:

První pokus o rozbití koncernu Facebook, tedy nově Meta, se před časem nepovedl. Soudce nyní pozměněnou žalobu přijal. Než ale bude rozhodnuto, může to trvat několik let.

Soud ve Washingtonu na druhý pokus vyhověl žalobě na ochranu hospodářské soutěže, kterou se americká vláda snaží rozbít Facebook. Soudce James Boasberg loni v létě první verzi zamítl s odkazem na nedostatečnou argumentaci. Jak vyplynulo z úterních soudních dokumentů, v pozměněné žalobě nyní považuje obvinění z nekalé soutěže za mnohem lépe podložené. Soudce rovněž zamítl žádost společnosti Meta o odmítnutí žaloby z důvodu podjatosti šéfky úřadu pro ochranu spotřebitelů FTC, Liny Khanové.

FTC (Federal Trade Commission) mimo jiné Facebook obviňuje z monopolního postavení na trhu online sítí. Facebook k upevnění své pozice už dříve koupil komunikační službu WhatsApp a foto platformu Instagram. Tyto akvizice by proto měly být zrušeny. Řízení bude pravděpodobně trvat roky.

Původní stížnost byla podána v prosinci 2020 na konci funkčního období tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa a byla pozměněna pod vedením šéfky FTC, Khanové, kterou jmenoval Trumpův nástupce, Joe Biden.

Rozbití Facebooku alias Mety? "FTC tentokrát splnila domácí úkol"

mark

Deník Wall Street Journal odhalil, proč Facebook ví, že jeho produkty mohou být škodlivé. Ví o dopadu Instagramu na duševní zdraví dospívajících dívek. Ví, že zločinci využívají jeho platformy k obchodování s lidmi. Ví, že jeho algoritmy podporují neshody a hněv, a že přispívají k etnickému násilí a politické polarizaci. Facebook s tím zatím ale téměř nic nedělá. | Zdroj: Snowscat/Unsplash

Na žádost soudce FTC poskytla v pozměněné stížnosti další argumenty, které mají prokázat monopolní postavení Facebooku. Úřad se opírá především o vývoj počtu uživatelů a analýzy času, který uživatelé na platformě tráví. "Tentokrát si FTC dala záležet," napsal soudce. Odmítl ale obvinění, že by Facebook bránil interakci svých služeb se službami jiných poskytovatelů.

Zároveň se FTC ve stížnosti snažila jasně vymezit trh sociálních sítí. Podle stížnosti jsou sociální sítě platformami, na kterých uživatelé udržují kontakt s přáteli a rodinou, a sdílejí příspěvky a zážitky ve společném online prostoru. Na základě této definice řadí FTC například Twitter, YouTube a nově vznikající videoplatformu TikTok do jiných kategorií – protože se více zaměřují na používání obsahu, než na osobní kontakty.

Jak se k celé situaci staví Facebook/Meta

Mluvčí koncernu Meta po rozhodnutí soudce deníku Wall Street Journal sdělil, že je přesvědčen, že fakta obvinění vyvracejí. Investice Facebooku do WhatsAppu a Instagramu byly pro konkurenci přínosné. Píše o tom wsj.com v příspěvku "Federal Judge Rejects Facebook’s Request to Dismiss FTC’s Latest Antitrust Lawsuit".

Facebook koupil Instagram v roce 2012 za přibližně jednu miliardu USD a WhatsApp v roce 2014 za přibližně 22 miliard USD. Instagram má v současné době přibližně jednu miliardu aktivních uživatelů a WhatsApp zhruba dvojnásobek. V té době americké orgány pro hospodářskou soutěž převzetí obou společnostní povolily. Kromě FTC podala žalobu proti nákupům také aliance více než 40 států. Tu ale soudce Boasberg v červnu zcela zamítl.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme