Přejít k hlavnímu obsahu

Facebook bude chtít pro obnovení účtu nahrát vaše video selfie

Pavel Trousil 25.10.2024
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, představila nový systém ochrany uživatelských účtů pomocí rozpoznávání obličeje, který už testuje. Zatímco Meta tvrdí, že jde o efektivní nástroj v boji proti podvodům, odborníci varují před možnými riziky.

Kapitoly článku

Obnovení zablokovaného účtu na Facebooku často není jednoduchá záležitost a například nutnost okopírovat a zaslat občanský průkaz je kontroverzní. Nyní Meta zkouší novou a opět pochyby vyvolávající technologii, která má sloužit především ke dvěma účelům. Prvním je pomoc uživatelům získat zpět přístup ke svým ukradeným nebo zablokovaným účtům prostřednictvím selfie videa. Druhým je ochrana před podvodnými účty zneužívajícími podobizny celebrit – tzv. celeb-bait.

Selfie
info ikonka
Zdroj: Meta
Meta testuje nový způsob ověřování pomocí selfie obličeje.

Podvodníci se často snaží využívat obrázky veřejně známých osobností, jako jsou tvůrci obsahu nebo celebrity, aby nalákali lidi ke kliknutí na reklamy, které vedou na podvodné webové stránky. podvodné webové stránky, kde jsou vyzváni ke sdílení osobních údajů nebo zaslání peněz. Toto schéma, běžně nazývané „celeb-bait“, porušuje naše zásady a škodí lidem, kteří používají naše produkty“, píše Meta. 

Podvodníci mohou například tvrdit, že celebrita podpořila konkrétní investiční nabídku, nebo požádat o citlivé osobní údaje výměnou za bezplatný dárek. "První testy s malou skupinou známých osobností ukazují slibné výsledky v rychlosti a účinnosti odhalování tohoto typu podvodů," uvádí Meta ve svém prohlášení.
 

Meta
info ikonka
Zdroj: Meta
Uživatelé tímto způsobem získají zpět přístup ke svým ukradeným nebo zablokovaným účtům.

Bezpečnostní rizika vzbuzují obavy

Experti však upozorňují na několik potenciálních problémů:

  • S rostoucí kvalitou deepfake technologií roste riziko zneužití systému podvodníky
  • Není jasné, jak Meta naloží s biometrickými údaji a zda je použije pro účely trénování umělé inteligence
  • Otázkou zůstává spolehlivost systému při porovnávání starších profilových fotografií
  • Využívání biometrických údajů pro přístup k sociálním sítím může být považováno za nepřiměřené


Meta ale tvrdí, že videa k jiným účelům používat nebude a smaže je: „Nyní testujeme nový způsob odhalování podvodů typu "celeb-bait". Pokud naše systémy pojmou podezření, že reklama může být podvodem obsahujícím fotografii veřejně známé osobnosti ohrožené tímto typem podvodu, pokusíme se pomocí technologie rozpoznávání obličeje porovnat tváře v reklamě s profilovými fotografiemi dané osobnosti na Facebooku a Instagramu. Pokud potvrdíme shodu a určíme, že jde o podvod, reklamu zablokujeme. Veškerá data o obličejích získaná z reklam pro toto jednorázové porovnání okamžitě mažeme, bez ohledu na to, zda náš systém najde shodu či nikoliv, a nepoužíváme je k žádnému jinému účelu.
 

Co se týká pořízení videí pro znovuzískání účtu, Facebook uvádí: „Jakmile někdo nahraje video selfie, bude zašifrováno a bezpečně uloženo. Nikdy nebude viditelné na jeho profilu, pro přátele ani pro ostatní lidi na Facebooku nebo Instagramu. Veškeré údaje o obličeji vytvořené po tomto porovnání okamžitě odstraníme bez ohledu na to, zda existuje shoda, nebo ne.

Mohlo by vás zajímat

Geografická omezení

Je příznačné, že Meta zatím nezavádí tuto funkci v Evropské unii, Velké Británii a některých amerických státech jako Illinois a Texas. Důvodem jsou přísnější zákony na ochranu soukromí v těchto regionech.

Zatímco snaha Mety o zvýšení bezpečnosti je chvályhodná, použití biometrických údajů pro přístup k sociálním sítím vyvolává oprávněné obavy o soukromí uživatelů. Nabízí se otázka, zda neexistují bezpečnější a méně invazivní způsoby ochrany uživatelských účtů.

Zdroj: Meta, Malwarebytes
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme