Členské státy EU přijaly historické rozhodnutí o nových, přísnějších pravidlech pro používání umělé inteligence. Opatření mají přísněji regulovat aplikace, které jsou klasifikovány jako obzvláště rizikové, a zcela zakázat některé praktiky, jako je například sociální skóring, známý z Číny.
Tento zákon je první svého druhu na světě a může mít významný dopad na globální přístup k umělé inteligenci.
Plány, na kterých se v Bruselu shodli unijní lídři, stanoví, že systémy umělé inteligence musejí do budoucna být transparentnější, srozumitelnější a měly by vyloučit diskriminaci. Kromě toho je vyžadován monitoring lidským faktorem, nikoliv pouze jinými technologiemi.
Legislativa usiluje o vysokou úroveň regulace, a to zejména v oblasti vzdělávání a zdravotnictví, kritickou infrastrukturu nevyjímaje. Některé aplikace umělé inteligence by dokonce mohly být zakázány.
Evropa stanovuje normy: pravidla pro umělou inteligenci s celosvětovým významem
Nový zákon také definuje omezení pro rozpoznávání obličejů na veřejných místech. Za určitých okolností ale bezpečnostní orgány mohou udělit výjimku. Některé důležité otázky ale stále zůstávají nezodpovězeny a v jednotlivých zemích EU bude v této souvislosti ještě potřeba udělat hodně práce.
Zákon o umělé inteligenci uplatňuje přístup založený na riziku. K různým aplikacím této technologie se přistupuje různě v závislosti na hrozbách, které představují pro společnost. Zákon zakazuje aplikace umělé inteligence, které jsou z hlediska míry rizika považované za nepřijatelné. Kromě už zmíněného sociálního skóringu jde například i o rozpoznávání emocí na pracovištích a ve školách.
Mohlo by vás zajímat
Vysoce rizikové systémy ale zahrnují i autonomní vozidla nebo zdravotnické prostředky. V jejich případě je vnímána hrozba z hlediska bezpečnosti a základních práv občanů. Zahrnují také aplikace umělé inteligence ve finančních službách a vzdělávání, kde existuje riziko předpojatosti obsažené v algoritmech AI.
Pravidla budou mít zásadní dopad na všechny osoby nebo subjekty, které vyvíjejí, vytvářejí, používají nebo přeprodávají umělou inteligenci v EU, přičemž v centru pozornosti jsou především americké technologické firmy.
Ještě dlouhá cesta k implementaci
Omezení, která se týkají systémů pro všeobecné použití, nabydou účinnosti až 12 měsíců poté, kdy zákon o umělé inteligenci vstoupí v platnost. I poté ale generativní systémy umělé inteligence, které jsou dnes komerčně dostupné a k jejich typickým zástupcům patří například ChatGPT od OpenAI, Gemini od Google nebo Copilot od Microsoftu, budou mít k dispozici přechodné období. Ode dne platnosti nové legislativy poběží lhůta v délce 36 měsíců, která poskytovatelům modelů AI dává prostor je uvést do souladu s právními předpisy.
Američtí technologičtí giganti tento vyvíjející se zákon pozorně sledují. Do generativních systémů umělé inteligence, zaměřených na veřejnost, investovali velké množství financí. Nyní budou muset zajistit soulad s novým zákonem, jenž je v některých bodech poměrně náročný. Jistě není jejich zájmem, aby investované prostředky přišly vniveč.
Zdroj: CNBC