Přejít k hlavnímu obsahu

Evropská komise se zaměří na Telegram: aplikace může být ve velkém maléru

Jakub Fišer 30.08.2024
info ikonka
Zdroj: Christian Wiediger/Unsplash

Chatovací aplikace Telegram v posledních několika dnech dostává definitivně více pozornosti, než by si její zakladatel kdy představoval a vlastně i přál. Pavel Durov, původem ruský milionář a vizionář, je zadržen ve Francii a jeho platforma se nyní dostane pod drobnohled Evropské komise, které se moc nepozdává oficiální počet uživatelů, který je možná podezřele nízký z celkem pikantních důvodů.

Kapitoly článku

Pavel Durov a Telegram v problémech

Věc se má tak, že Pavel Durov, který je zakladatelem a generálním ředitelem Telegramu, je aktuálně zadržen v Paříži a nesmí opustit Francii. Prokuratura jej podezírá z páchání trestných činů přímo na platformě. Podle některých výkladů měl Durov zanedbávat moderaci obsahu na platformě, čímž se měl stát alespoň částečným spolupachatelem.

Zároveň je platforma Telegram dlouhodobě pod dohledem Evropské komise, která nastavuje regulace všem zahraničním platformám na euronijním trhu. Podle tvrzení Financial Times panuje mezi datovými experty Bruselu podezření, že Telegram schválně uvádí nižší počet uživatelů na trzích v EU, aby se vyhnul přísnějším regulacím dle zákona o digitálních službách (DSA).

Pod přísnější měřítka spadají všechny platformy a aplikace, které mají více jak 45 milionů aktivních  uživatelů měsíčně. Může jít o sociální síť, chatovací aplikaci nebo předinstalovanou platformu, jako je App Store nebo Google Play.

Mohlo by vás zajímat

Kolik lidí používá Telegram?

V globálu se u Telegramu hovoří o čísle kolem 900 milionů uživatelů každý měsíc. Co se týká čistě Evropské unie, v únoru zástupci aplikace uvedli počet 41 milionů uživatelů. Nyní nový počet uvést odmítli a reagovali pouze vyjádřením, že je to „výrazně méně než 45 milionů uživatelů měsíčně“. Bohužel pro Telegram, Evropská komise vnímá odmítnutí uvést přesný počet uživatelů jako porušení DSA.

Telegram od začátku kauzy s Pavlem Durovem vystupuje velmi sebevědomě a tvrdí, že nemá co skrývat. Evropská komise pro změnu tvrdí, že má vlastní nástroje pro ověření toho, kolik uživatelů skutečně Telegram používá. Plánuje tedy provést vlastní průzkum a pokud zjistí, že Telegram náleží do skupiny „velkých platforem“ (nad 45 milionů uživatelů měsíčně), budou se na něj vztahovat jiná kritéria pro regulace, podobně jako na Facebook, TikTok nebo Instagram.

Kupříkladu pravidla, která zahrnují zákaz cílení reklamy na uživatele na základě náboženství, pohlaví nebo sexuálních preferencí, mechanismy, které platformy nutí zveřejňovat, jaké kroky podnikají v boji proti dezinformacím nebo propagandě, a nová transparentní ochrana nezletilých.

Zdroj: Financial Times


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme