Nový majitel modré informační platformy se dostal do sporu s EU. Důvodem je plán Muska využívat k moderování sdíleného obsahu více dobrovolníků a umělé inteligence. Společnost tím chce reagovat na zpřísněná pravidla, jejichž cílem je kontrolovat online obsah.
Podle čtyř insiderů, kteří jsou více obeznámeni s obsahem jednání mezi Muskem, vedením Twitteru a regulačními orgány EU, sídlícími v Bruselu, si miliardář vyslechl doporučení, aby najal více lidských moderátorů. Ti by měli dohlížet, zda publikované a sdílené informace neodporují pravidlům užívání Twitteru, a také kontrolovat příspěvky z pohledu jejich faktické správnosti.
Tento požadavek ale komplikuje Muskovy snahy o reorganizaci ztrátového podniku, který si v říjnu minulého roku pořídil za 44 miliard USD.
Elon Musk velmi rychle redukoval počet zaměstnanců Twitteru o více než polovinu. Zeštíhlení se nevyhnulo ani bezpečnostních týmů v některých pobočkách. Zároveň také hledá levnější metody monitorování obsahu tweetů.
K odhalování a kontrole škodlivého obsahu Twitter v současnosti využívá kombinaci lidské moderace a technologií umělé inteligence. Je to podobné, jako i na ostatních platformách sociálních médií. Na rozdíl od Mety, vlastníka Facebooku a Instagramu, ale nepoužívá nástroje pro kontrolu faktů.
Twitter také dobrovolníky využívá pro svou funkci "Community notes". Poznámky od komunity by měly pomoci uvádět na pravou míru nepřesnosti a dezinformace. Uživatelům Twitteru dovolují přidávat kontext k potenciálně zavádějícím tweetům. Tento nástroj se ale nepoužívá k řešení nelegálního obsahu.
Úkol jak pro chytrou horákyni: dilema mezi šetřením nákladů a nátlakem regulátorů
Vzhledem k neuspokojivé finanční situaci Twitteru Elon Musk propustil řadu zaměstnanců. Nyní je pod tlakem ze strany Evropské komise. Její zástupci vyjádřili nesouhlas s tím, že pro kontrolu obsahu využívá dobrovolníky a umělou inteligenci. | Zdroj: Souvik Banerjee/Unsplash
Insideři také uvedli, že v lednu Musk komisaře EU obeznámil se svým záměrem více využívat procesy z oblasti umělé inteligence. Ten odpověděl, že nepochybuje o nejlepším způsobu moderování stránek, nicméně očekává, že firma najme lidi, kteří dohlédnou na dodržování zákona o digitálních službách (DSA).
Jde o přelomový zákon, který by měl donutit velké technologické koncerny, aby více kontrolovaly výskyt nelegálního obsahu na svých stránkách. Twitter a další největší platformy budou muset své procesy zákonu přizpůsobit nejpozději do září tohoto roku.
Těm, kdo by porušil přijatá nařízení, hrozí pokuta až ve výši šesti procent celosvětového obratu. Musk evropskému komisaři sdělil, že najímání zaměstnanců bude nějakou dobu trvat, ale že splní požadavky DSA ještě letos.
Další jednání mezi Twitterem a zástupci regulačních orgánů EU ohledně plánů moderace proběhla v uplynulých týdnech. Úředníci připustili, že model komunitních poznámek by mohl fungovat podobně jako na Wikipedii. Velká část zavádějících infromací by se pomocí editorů odstranila.
Vzbudilo to ale obavy, protože Twitter zdaleka nemá takové množství dobrovolných editorů, jakým disponuje Wikipedie. Twitter také má nedostatky moderování obsahu v jiných jazycích, což je mimochodem problém, který trápí i jiné sociální sítě.
Adam Hadley, ředitel organizace Tech Against Terrorism, kterou podporuje OSN a pomáhá jí hlídat a potírat extrémistický obsah na internetu, k celé věci sdělil: "Jsme znepokojeni signálem, který Twitter svým nejnovějším krokem vysílá zbytku odvětví."
Slovy svých zástupců Evropská komise k tomu dodala: "Jsme přesvědčeni, že zajištění dostatečného počtu zaměstnanců je nezbytné k tomu, aby platforma mohla účinně reagovat na výzvy spojené s moderováním obsahu. Ty bývají v oblasti nenávistných projevů obzvlášť složité. Očekáváme, že platformy zajistí odpovídající zdroje, aby mohly plnit své závazky."
Zdroj: Techzine