Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Dovolená v zahraničí? Pozor na falešné euro bankovky – prověřte si je bezplatnou aplikací

Jiří Palyza 25.06.2024
Zdroj: Markus Spiske/Unsplash

V roce 2023 banky registrovaly nárůst počtu falešných euro bankovek, zejména s vyšší hodnotou. Plánujete-li cestu do měnové euro zóny, můžete si bankovky zkontrolovat bezplatnou aplikací, ale i pouhým pohledem. Podíváme se, na co se zaměřit nejvíce.

Kapitoly článku

Padělatelé si oblíbili zejména bankovky s hodnotou od 50 eur výše, přičemž největší nárůst byl zaznamenán u bankovek v hodnotě 200 a 500 eur.

Bundesbanka našeho západního souseda zaznamenala v roce 2023 při platebních transakcích přibližně 56 tisíc výskytů padělaných euro bankovek v nominální hodnotě 5,1 milionu eur. Oproti předchozímu roku jde o zvýšení o 28,2 %.

Jaké jsou přesné ochranné prvky, které byste si měli na bankovkách zkontrolovat? Padělky lze rozpoznat i pouhým okem, ale v mnoha případech jsou tak kvalitní, že laik je identifikuje jen stěží. V takových případech je lepší se spolehnout na bezplatnou aplikaci ValiCash, která je k dispozici pro obě hlavní mobilní platformy Android a iOS.

Bezplatná aplikace vám pomůže falešné euro bankovky rozpoznat

Aplikace Vali Cash pro kontrolu euro bankovek
Pokud jste už kompletně nepřešli na bezhotovostní formy placení a chystáte se do zahraničí, kde budete platit eurem, šikovná aplikace vám pomůže odhalit případné padělky.
Zdroj: Koenig & Bauer AG

Aplikace se používá snadno a funguje lokálně: položte bankovku na světlý stůl lícovou stranou nahoru. Poté spusťte aplikaci a zaostřete na bankovku fotoaparátem svého telefonu. Zobrazte ji v zobrazeném obdélníku a pořiďte fotografii.

Pokud se to podaří, aplikace vás o výsledku informuje během několika sekund. Zpravidla se jedná o pouhý symbol zaškrtnutí na zeleném pozadí a zprávu, že kontrola proběhla úspěšně. Aplikace ověřuje pravost procesu tisku, který se používá speciálně pro bankovky. Pokud se zpráva o výsledku ověření nezobrazí, je nejlepší bankovku naskenovat znovu.

Aplikace pro Android bohužel za verzí pro iOS zaostává. Vývojáři uvádějí, že je na některých mobilních telefonech s Androidem podporována pouze v omezené míře. Pokud pro vaše zařízení není podporována vůbec, je v současné době možné pouze ruční ověření.

Rozpoznávání falzifikátů i bez aplikace: zaměřte se na tyto tři věci

Bankovka sto euro
I bez aplikace se můžete soustředit na řadu kontrolních prvků, které vám pro identifikaci falzifikátu pomohou.
Zdroj: Markus Spiske/Unsplash

V zásadě by se vám mělo podařit falešnou euro bankovku rozpoznat podle principu tří kroků: "ohmatat – prohlédnout – naklonit".

Pocit na omak: papír, který se používá pro tisk bankovek, má specifický charakter při ohmatání. Například na přední straně bankovek jsou cítit reliéfně zvýrazněné části tištěného obrazu. Na levém okraji bankovek série Evropa je nápis "BCE ECB EЦБ EZB EKP EKT EKB BĊE EBC" (a od bankovky 50 eur také "ESB") a další šrafování na pravém a levém okraji.

Mohlo by vás zajímat

Kontrola pohledem: pokud se na bankovku podíváte proti světlu, měli byste spatřit vodoznak, který je vidět jako stínový obrázek v nepotištěné části každé bankovky. V horní části hologramového proužku na bankovkách série Evropa od 20 eur výše je průhledné okénko. V něm je zobrazena tvář Evropy.

Prozkoumání pod úhlem: prvky hologramu se mění při naklonění bankovky. Kolem motivů se objeví duhové efekty. Na bankovkách série Evropa se v levé dolní části přední strany nachází také smaragdové číslo: při naklonění se změní barva a světlý pruh se posune nahoru nebo dolů.

Zdroj: Koenig & Bauer, Deutsche Bundesbank Eurosystem


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme