Přejít k hlavnímu obsahu

Dohoda s Netflixem a dalšími: po miliardových příjmech Googlu hrozí hromadná žaloba

Jiří Palyza 31.08.2021
info ikonka
Zdroj:

Na Google byla podána antimonopolní žaloba, ve které je firma obviňována ze svévolného zadržování provizí. Spis obsahuje výbušné podrobnosti o výhodách Netflixu a dalších velkých poskytovatelů aplikací a služeb.

Pokud máte zájem o novou aplikaci, obvykle ji najdete v obchodě App Store nebo Google Play. Pokud se jedná o aplikace s placeným předplatným, anebo jiným typem prodeje v aplikaci, Google si mimo jiné ponechává podíl ve výši 30 % z ceny. Podle agentury Reuters to společnosti v roce 2019 přineslo zisk ve výši zhruba sedmi miliard amerických dolarů. Píše o tom ve svém příspěvku s názvem "Google Play app store revenue hit $11.2 bln in 2019, lawsuit says".

Ačkoli existují další možnosti plateb, které aplikační platformy obcházejí, Google poskytovatelům zakazuje na ně odkazovat. Nyní si na tento postup ztěžují zejména menší vývojáři aplikací, protože aplikační giganti jako Netflix, Spotify a spol. jsou zjevně ve výhodě. Mimo jiné to mohou dokázat interní dokumenty společnosti Google.

googlesuit

Google čelí hromadné žalobě, která firmu obviňuje ze zneužívání monopolní moci a chování narušujícího hospodářskou soutěž. | Zdroj: Greg Bulla/Unsplash

Odborný magazín The Verge má k dispozici hromadnou žalobu, z níž vyplývá, že Netflix a podobné společnosti mohou platit výrazně nižší částky na odvodech z Obchodu Play, aby neobcházely jeho platební systém. Dokumenty svědčí o "výrazně nižších" odvodech. Jedná se o narušení hospodářské soutěže, a to zejména pro menší poskytovatele aplikací. Interní dokumenty společnosti Google mimo jiné dokládají, že pro dosažení dostatečného zisku by společnosti stačilo pouhých šest procent podílů na předplatném. The Verge o tom píše ve svém příspěvku "Google allegedly offered Netflix a break on the usual Play Store commission".

Podobný osud už postihl i Apple, který si rovněž nárokuje 30 % příjmů z prodejů na své aplikační platformě. Aby se předešlo hromadné žalobě, byly učiněny první ústupky. Firma nabídla poskytovatelům aplikací možnost odkazovat na jiné možnosti platby prostřednictvím e-mailu (v obchodě s aplikacemi je to nadále zakázáno). Kromě toho mají být menší vývojáři aplikací podpořeni částkou 100 milionů amerických dolarů. Aplikace, které ročně vygenerují méně než jeden milion amerických dolarů, budou platit pouze 15 % příjmů z předplatného.

Žaloba společnosti Epic Games je však také stále u soudu a mohla by donutit Apple a Google, aby v budoucnu ve svých obchodech odkazovaly i na jiné možnosti platby. Pak by přestaly platit i slevy pro Netflix a další velké poskytovatele, což je dle žaloby ze strany velkých firem zneužívání monopolní moci a chování, narušující hospodářskou soutěž. Také se v ní uvádí, že se Google podle interních dokumentů obával miliardové ztráty z Play, pokud by se jej podařilo obejít.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme