Ruku na srdce: jak často čistíte svůj smartphone? A nejde jen o otření obrazovky rukávem nebo o kalhoty, aby se z displeje setřela ta největší mastnota. Máme na mysli řádné vyčištění vhodnou dezinfekcí, která z povrchu odstraní viry a bakterie.
245,9 zdrojů infekce na centimetr čtvereční
Britská společnost Insurance2go, která se specializuje na pojištění elektronických zařízení, už před nějakým časem zkoumala, nakolik jsou mobilní telefony infekční ve srovnání s prkénkem na toaletě. Své výsledky komentovala ve svém blogu s názvem "Dirtier than a toilet seat? How to banish bacteria from your smartphone", a vězte, že to není nic pozitivního.
Za účelem studie odborníci podrobně prozkoumali tři různé modely mobilních telefonů (iPhone 6, Samsung Galaxy S8 a Google Pixel). Výsledek vás zbaví všech iluzí.
Na obrazovkách chytrých telefonů se nahromadilo neuvěřitelných 245,9 zdrojů infekce na čtvereční centimetr. Průměrný mobilní telefon jich obsahuje až 84,9, zatímco na průměrném záchodovém prkénku jich je jen 24.
Ti, kdo se předtím štítili spíš klávesnic a myší, si naopak mohou oddechnout: na těchto periferiích bylo ve studii zjištěno pouze pět infekčních zdrojů na centimetr čtvereční.
Častější čištění smartphonů
Alespoň jednou týdně přetřít povrch smartphonu dezinfekčním prostředkem by určitě bylo prospěšným návykem. | Zdroj: tirachardz/Freepik
V průměru bereme smartphone do rukou 3000krát denně. Přitom po jeho povrchu roznášíme nespočet bakterií a plísní, a to rozhodně není zrovna příjemná představa. O to víc, kdy často míváme zařízení přitisknuté ke tváři.
Doplňkové dotazování společnosti Insurance2go mezi tisíci občany Spojeného království ukázalo, že třetina z nich svůj mobilní telefon nikdy nečistila. Pouze jeden z dvaceti uživatelů čistí svůj telefon každých šest měsíců nebo méně.
Bakterie a plísně jsou samozřejmě každodenní součástí života a není možné udržet prostředí vždy sterilní. Přesto odborníci doporučují mobilní telefon alespoň jednou týdně vydezinfikovat – vždyť toaletu také čistíte pravidelně.