Kybezločinci aktuálně rozesílaní podvodné SMS zprávy, které navozují dojem, že příjemce má na poště balíček a je potřeba aktualizovat údaje. Součástí SMS zprávy je odkaz na webovou stránku.
Odkaz využívá tzv. zkracovač tinyurl, ale vede na falešné stránky wpostah.top, které grafikou napodobují stánky České pošty. Autoři se z příjemců SMS zprávy snaží vylákat kontaktní údaje (mail atd), ale hlavně údaje o platební kartě.
Text na stránkách je přeložen poměrně dobře (pokud přehlédnete, že jste „Držák karty“) a nabádá příjemce, aby „za opětovné doručení“ zaplatil servisní poplatek. Ten je nízký, ale jde o to, že se platí přes kartu a tak chtějí podvodníci ze svých obětí vylákat také údaje k platební kartě.
Na odkazy ve zprávách neklikejte a hlavně nevyplňujte své údaje. Jinak přijdete o své osobní údaje i o peníze.
Několik rad na rozpoznání phishingu a na chování na internetu
- Chraňte citlivé údaje : Nikdy nikomu nesdělujte čísla účtů, PINy, hesla atd.
- Neočekávaný e-mail, nebo e-mail od neznámé osoby : Nevyžádané e-maily od neznámých osob není nutné otevírat. A když už, pak rozhodně se zvýšenou pozorností.
- Špatná gramatika : Překlepy a špatná čeština je varovným signálem, že se jedná o podvodnou zprávu.
- Naléhavost: Útočníci chtějí často adresáta donutit, aby jednal ve stresu a neměl čas přemýšlet. Pokud tedy na vás e-mail či SMS tlačí, buďte ve střehu. Podvodníci často hrozí, že dojde k omezení, zrušení nebo zamezení nějaké služby, nebo že přijdete o peníze.
- Zvědavost: Podvodníci zneužívají také zvědavosti lidí – lákají je na video, které jinde neuvidí, na zprávu, která zaručeně pobaví.
- Velmi výhodné nabídky: V reálném životě se vám nestane, že by vám někdo peníze dal, nebo velmi levně poslal drahou věc. A nečekaná výhra, když jste si ani nevsadili? Nejspíše jde o podvod i ve virtuálním světě.
- Podezřelá e-mailová doména, URL adresa, nebo telefon: Pokud byl E-mail odeslán z veřejné e-mailové domény (Gmail, Yahoo, Seznam), nebo je název domény špatně napsaný, patrně jde o podvod.
Zdroj: redakce