Přejít k hlavnímu obsahu

Čína se zalekla Západu: zakazuje Windows, procesory Intel a AMD

Jakub Fišer 27.03.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Čínská lidová republika vedená komunistickou stranou zažehla dle mnohých odborníků poslední bitvu v obchodní válce pro Spojeným státům americkým. Dle nového zákona je zakázáno ve vládních zařízeních používat procesory Intel či AMD, popřípadě operační systém Windows od rovněž amerického Microsoftu.

Kapitoly článku

Čína přitápí pod kotel

Nové zákony byly představeny v prosinci loňského roku, do ostrého provozu se dostávají až nyní. Čína z důvodů o narušení vlastní bezpečnosti státu kriticky omezuje u státních přístrojů používání procesorů AMD a Intel.

Namísto toho vydala seznam 18 čínských výrobců, které nabízí alternativu k nově zakázaným čipům. Na tomto listu byste našli například Huawei, anebo Phytium, zhruba 10 let starou značku z provincie Tchien-ťin, hned vedle Pekingu, na pobřeží Žlutého moře. Není náhodou, že obě společnosti vláda USA dávno zakázala.

Na obě výše zmíněné americké firmy to může mít celkem negativní dopad. Čína se podílela 27 % na loňských tržbách společnosti Intel ve výši 54 miliard dolarů a 15 % na tržbách společnosti AMD ve výši 23 miliard dolarů. Tato čísla bohužel neodkrývají, jaký je poměr čipů v soukromé sféře a ve státním sektoru.

Mohlo by vás zajímat

USA zakazuje TikTok

Nicméně je fér připomenout, že obchodní válka není vedena pouze jedním směrem. USA dlouhodobě vystupuje proti čínským technologiím. Vše začalo blokováním technologií Huawei a ZTE za Trumpovy administrativy.

Zákaz protáhl i prezident Biden, který se nově chystá kompletně zakázat Američanům přístup k sociální síti TikTok od čínského ByteDance. Kromě toho bylo Bidenovou administrativou uvaleno mimořádně striktní embargo na společnost Nvidia, která nesmí za žádných okolností prodávat čipy a hardware pro výpočet umělé inteligence do Číny.

Americké technologie se bez čínských čipů v pohodě obejdou. Háček spočívá ve firmě TSMC, největším světovém producentovi polovodičových součástek, který sídlí na ostrově Tchaj-wan. Ten Čína vnímá jako součást „Velké Číny“ a v poslední době se hojně diskutuje o případné vojenské intervenci na Tchaj-wan, pokud se budou spory mezi USA a Čínou vyostřovat.

Zdroj: Endgadget, Financial Times


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme