Přejít k hlavnímu obsahu

Chytré hodinky bude potřeba nabít jen jednou za pár měsíců? Nová technologie baterií to umožní

Josef Mika 18.06.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Omezená výdrž baterií bezdrátových sluchátek a chytrých hodinek byla, a vlastně stále je, hlavním problémem kvůli kompaktním rozměrům těchto zařízení a pomalému vývoji lithium-iontových baterií. Řešení této překážky by však mohla přinést inovace v oblasti solid state baterií, neboli baterií s pevným elektrolytem.

Polovodičové (tzv. solid state) baterie mají významné výhody, například jsou tenčí než lithium-iontové aku, které se v současnosti používají ve většině elektronických zařízení. Ačkoli se polovodičové baterie zatím neuplatnily v jiných oblastech, řada firem pokračuje ve vývoji a zdokonalování tohoto nového typu článků. Zatím se uvažovalo o jejich výhodách především pro automobilový průmysl, ale ukazuje se, že by mohly významně ovlivnit i spotřební elektroniku.

Zlepšení výdrže baterií u nositelných zařízení

Solid state baterie TDK
info ikonka
Zdroj: TDK
Nová solid state baterie společnosti TDK Corporation pro nositelná zařízení má údajně energetickou hustotu 1 000 Wh/l.

Japonská společnost TDK Corporation v tiskové zprávě oznámila, že vyvinula novou polovodičovou baterii pod značkou CeraCharge. Nový materiál má údajně výrazně vyšší energetickou hustotu – až 1 000 Wh/l, což odpovídá hustotě, které loni dosáhla společnost Xiaomi. Hustota je také 100krát vyšší než u předchozích polovodičových baterií.

Společnost toho dosáhla použitím elektrolytu na bázi oxidů a anod ze slitiny lithia, což by mělo umožnit vtěsnat více energie do velmi malého a tenkého balení.

TDK uvádí, že společnost bude nové polovodičové baterie integrovat do menších přístrojů, jako jsou nositelná zařízení, a nikoli do elektromobilů nebo smartphonů, jak to plánuje například Xiaomi. Tento typ baterií by navíc vyhovoval předpisům EU o bateriích, které požadují nahrazení knoflíkových článků v zařízeních dobíjecími bateriemi.

Mohlo by vás zajímat

Mezi výhody nové polovodičové baterie patří také výrazně delší životnost. Bezdrátová sluchátka, chytré prsteny a chytré hodinky by navíc mohly být ještě tenčí a lehčí. Další výhodou údajně je, že tyto komponenty jsou "mimořádně bezpečné", protože jsou odolné proti ohni a výbuchu.

Bohužel na novou technologii baterií v nositelných zařízeních si ještě chvíli počkáme, v praxi se začne používat pravděpodobně až za několik let. Navíc je masová výroba polovodičových baterií zatím poměrně drahá.

Zdroj: TDK


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme