Není to tak, že byste si zařízení chytré domácnosti museli kupovat pouze od jednoho výrobce. V průběhu několika posledních let se však objevilo mnoho izolovaných řešení, mezi nimiž bylo často obtížné postavit mosty pro jejich propojení. Takže ti, kteří chtěli mít chytrou domácnost co možná nejjednodušší na instalaci a ovládání, se většinou rozhodli pro jeden systém.
Při nákupu dalších zařízení však již byli svázáni jedním ekosystémem. Díky technologii Matter založené na IP protokolu se nyní tyto samostatné ostrůvky chytré domácnosti propojují prostřednictvím jednotného komunikačního standardu. Uživatelům stačí vyhledat na zařízení logo Matter a mohou pak například kompletně ovládat svou chytrou domácnost prostřednictvím Amazon Alexy a integrovat dříve nekompatibilní hardware nebo souběžně používat Google Assistanta či Apple Homekit.
Hue Bridge dostane v roce 2023 aktualizaci na Matter. | Zdroj: HeikoAL/Pixabay
Za specifikaci a certifikaci Matter odpovídá organizace CSA (Connectivity Standards Alliance), dříve Zigbee Alliance. Na serveru GitHub poskytuje sadu vývojových nástrojů (SDK) s otevřeným zdrojovým kódem, kterou mohou výrobci použít k úpravě svých zařízení.
Norma zatím podporuje světla, vypínače, topnou a chladicí techniku a ventilátory. Přibudou žaluzie, stahovací mříže, bezpečnostní senzory, dveřní zámky, televizory a bridge. V současné době je kolem standardu Matter aktivních přibližně 400 společností a první certifikovaná zařízení jsou již k dispozici.
Krátce: pět faktů o Matter
– Nový komunikační standard pro chytrou domácnost Matter aktuálně podporuje přibližně 400 výrobců.
– Aplikace výrobce nejsou pro zařízení Matter nezbytně nutné. Jedna aplikace pro chytrou domácnost stačí.
– Zařízení Matter pracují lokálně a vyměňují si spínací signály a data ze senzorů bez přístupu do cloudu.
– Datové přenosy jsou šifrované. Certifikáty chrání před zmanipulovanými zařízeními.
– V Matter chybí propracovaná automatizace a vzdálený přístup. K tomu jsou důležité aplikace výrobce.
Průlom se očekává ještě v letošním roce, protože někteří výrobci už oznámili aktualizace stávajících zařízení. Používají se známé protokoly jako Wi-Fi (802.11), Thread (802.15.4) a Bluetooth Low Energy (pro navazování spojení).
Důležité: standard Matter není sám o sobě systémem chytré domácnosti, ale zajišťuje vzájemnou komunikaci jednotlivých komponent. Má-li se Matter trvale prosadit, bude potřeba, aby ho podporovalo mnoho zařízení. Další kategorie budou přidány později. V současné době ještě nejsou podporovány bezpečnostní kamery, robotické vysavače nebo domácí spotřebiče.
Připojení nových zařízení do chytré domácnosti
Nejlepší by samozřejmě byla chytrá zařízení, která se snadno integrují bez nutnosti nastavení, ale Matter snižuje nároky nastavení na minimum.
Velkou úlevou je, že zařízení Matter můžete nastavit bez aplikace výrobce. Pokud máte aplikaci pro ovládání inteligentní domácnosti, obvykle stačí oskenovat QR kód ze zařízení nebo přiložené karty. Případně můžete pro nastavení zadat číselné kódy, spárovat pomocí NFC nebo se aplikace smartphonu automaticky ohlásí při zapnutí nového zařízení.
Toto logo je zásadní
Pokud budete kupovat další zařízení do chytré domácnosti, měli byste na něm hledat logo Matter, které potvrzuje certifikaci. | Zdroj: CSA
Mnoho výrobců už připravuje aktualizace firmwaru, aby stávající zařízení mohla využívat technologii Matter. Jde například o společnosti Amazon, Apple, Belkin, Eve Systems, Google, Samsung a Signify. Před nákupem nového zařízení se vyplatí podívat se na plány výrobců.
Pokud stávající zařízení nedostanou aktualizace na Matter, může to být způsobeno slabým hardwarem. Je to například případ některých zámků Nuki.