Přejít k hlavnímu obsahu

Česko na mušce hackerů: je u nás velmi vysoká kyberkriminalita?

Jakub Fišer 24.04.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Česká republika je z hlediska kriminality obecně premiant Evropy i světa. Podle informací World Population Review jsme 8. nejbezpečnější země Evropy, první je Island. Ale jak se to má s kyberkriminalitou? Hackeři si Česko vybírají stále častěji, upozorňuje studie Check Point Research.

Kapitoly článku

Česko pod palbou hackerů

Nejvíce je to prý cítit především v byznysové sféře. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků.

„Každá společnost na světě čelila v průměru 1 308 kyberútokům týdně, což je nárůst o 28 % oproti poslednímu čtvrtletí roku 2023. Meziročně se jedná o 5% nárůst. Každá česká společnost byla ale ve stejném období vystavena v průměru 1 571 kyberútokům týdně, zatímco okolní země vykazují mnohem menší míru útoků,“ upozorňuje Peter Kovalčík, regionální ředitel pro východní Evropu.

Mohlo by vás zajímat

Přitom kupříkladu v okolních zemích je kybernetická bezpečnost na lepších číslech. Například v Polsku čelila v průměru každá společnost 1 010 kyberútokům týdně, v Německu míří na jednu organizaci v průměru 795 kyberútoků týdně, ve Francii to je 636, ve Švýcarsku 600, v Rakousku 965.

Zdaleka největší nápor je směrován na vzdělávací a výzkumné organizace, kdy se každá společnost musela vyrovnat s v průměru 2 454 útoky týdně. Následuje vládní a vojenský sektor (1 692 útoků týdně na jednu společnost) a zdravotnictví (1 605 útoků týdně na jednu organizaci). S ohledem na to, že se jedná o klíčová odvětví pro fungování společnosti, jde o alarmující čísla.

Podvodník křičí do počítače
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Napadají firmy i běžné občany

A útoky se nevyhýbají ani běžným smrtelníkům. Stačí se podívat na to, jak často technologické weby a Policie ČR informují ohledně podvodů, phishingových kampaní, vishingu a dalších hrozeb, které každý den řeší odborníci po celé zemi.

Zatímco na firmy nejčastěji hackeři posílají ransomwarové útoky – zlodějské viry, které vám ukradnou data a nabízí vrácení po zaplacení výkupného – u běžných lidí se „osvědčily“ hlavně phishingové útoky. V těch se podvodníci vydávají za někoho jiného, nejčastěji za české obchody, logistické společnosti, ale také banky či dokonce policii.

Zdroj: Check Point Research TZ, World Population Review


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme