Nebezpečný spoofing
Spoofing jako takový není vyloženě podvodná praktika – skrývání čísla využívá například policie nebo úředníci státní správy. Mohou jej však využít i podvodníci. Například vám zavolají jménem vašeho blízkého, anebo číslem vám známé instituce (banka, policie a podobně). Běžný uživatel nemá šanci spoofing prokouknout.
Již na konci února letošního roku jsme informovali o tom, že Český telekomunikační úřad zvažoval, jak bude podvodný spoofing potlačovat. Nyní, v rámci novely všeobecného oprávnění č. VO-S/2/04.2024-1 stanovuje nové podmínky pro zajišťování veřejné komunikační sítě a poskytování služeb.
ČTÚ plánuje „letní omezení“
Úřad přímo zmiňuje dvě podmínky, které bude prověřovat od léta:
„První podmínka, účinná od 1. července 2024 zajistí, že na bodech určených pro propojení volání ze zahraničí do České republiky bude prováděna analýza toho, jak je označen volající účastník v signalizační zprávě volání přicházejícího ze zahraničí. […]
Druhá podmínka souvisí s vkládáním informace o volajícím účastníkovi do signalizační zprávy a cílí primárně na volání, která jsou originována v České republice. Doplnění zakotvuje pravidla pro to, jakou informaci (telefonní číslo) může operátor vkládat do signalizační zprávy pro označení volajícího účastníka.“
Cílem je zajistit, aby uživatelé v Česku vždy věděli, kdo jim volá. Operátor sám v rámci ochrany spotřebitele může hovor nespojit, pokud dojde výše uvedenými pravidly k tomu, že se může jednat o podvodný spoofing.
Jde o první vážnější nařízení pro boj se spoofingem, který ČTÚ a tuzemští operátoři nasazují. Zavést by se mělo od 1. června, respektive 1. července, jak je uvedeno. V praxi se pro uživatele nic nemění.
Zdroj: ČTÚ