Přejít k hlavnímu obsahu

Češi si e-shopy oblíbili, čtvrtina už se ale setkala s podvodem: nebuďte další obětí

Pavel Trousil 20.12.2023
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Řada českých uživatelů podceňuje základní bezpečnostní pravidla v online světě. Například nepoužívají unikátní heslo pro každý svůj on-line účet. Není tedy divu, že již téměř čtvrtina se setkala během nakupování na internetu s podvodem. Vyplývá to z průzkumu společnosti ESET ve spolupráci s agenturou Median.

Kapitoly článku

V letošním roce se zvýšil počet lidí, kteří se při online nakupování setkali s podvodem a to z 19 % na 25 %. Třetina respondentů, kteří nenakupují online, uvedla, že jim online nákupy nepřipadají bezpečné. Pouze čtvrtina lidí používá v elektronických obchodech vždy unikátní heslo, přestože hesla jsou stále nejdůležitějším bezpečnostním prvkem na internetu.

V porovnání s loňským rokem mírně klesl počet lidí, kteří svá hesla „recyklují“, ale stále je jich třetina. Naopak více lidí dává přednost možnosti nakupovat bez registrace.

Podle Vladimíry Žáčkové, specialistky na kybernetickou bezpečnost ve společnosti ESET, je opakované používání hesel nebezpečné, protože pokud kyberútočníci získají přístup k jednomu z našich online účtů, mohou zneužít naše další online účty.
 

Eset
info ikonka
Zdroj: TZ Eset
Internetové obchody jsou mezi českými spotřebiteli velmi oblíbené.

E-shopy jsou oblíbené, podvodů přibývá

Internetové obchody jsou mezi českými spotřebiteli velmi oblíbené, nakupuje v nich 95 % z nás. Nejčastějším zařízením pro online nákupy je notebook, ale polovina z nás využívá také chytrý mobilní telefon.

Pro české uživatele je důvěra v bezpečnost nákupu v e-shopu velmi důležitá. Bezpečnostní experti ze společnosti ESET upozornili na řadu falešných webových stránek, které útočníci vydávají za falešné e-shopy. I my jsme na toto téma opakovaně upozorňovali. 

Ve srovnání s loňským rokem výrazně vzrostl počet lidí, kteří mají zkušenost s nějakým typem podvodu (z 19 % na 25 %). Většina podvedených zákazníků ale uvedla, že jim nevznikla žádná škoda. Přibylo také lidí, kteří podvod nijak neřeší.
 

Eset
info ikonka
Zdroj: TZ Eset
Ve srovnání s loňským rokem výrazně vzrostl počet lidí, kteří mají zkušenost s nějakým typem podvodu.

Jak se chovat

Při online platbách je doporučeno ohlídat si bezpečnost platební brány nebo využívat jednorázové virtuální platební karty. Je také ideální mít zvláštní účet na platby v e-shopech, kam si převádíme jen částku na konkrétní platbu a nevystavujeme se riziku, že nás někdo kromě podvodné platby obere ještě o všechny finance z běžného účtu.
 

ČOI
info ikonka
Zdroj: Screenshot webu ČOI, redakce
Na internetu najdete stále aktualizovaný seznam rizikových e-shopů, který dlouhodobě přebírá například Seznam.cz a firma ESET: stačí používat antivirus od ESETu, nebo zdarma používat Seznam doplňky.

Na rizika spojená s nákupem na on-line tržištích také upozorňuje spotřebitele Česká obchodní inspekce. ČOI spravuje seznam rizikových webů a spolupracuje s firmou ESET na jejich blokování. Seznam najdete na stránce www.chip.cz/coi.

Čeští zákazníci stále nejčastěji platí kartou online, ale jejich podíl klesl oproti minulému roku. Lidé se snaží chránit svoje finance nastavením limitů na kartě a vícefázovým ověřením. Virtuální platební kartu využívá pětina lidí, u mladších je to polovina.
 

Mohlo by vás zajímat

Stále častěji se v on-line prostoru objevují falešné e-shopy, které napodobují známé značky. Naposledy se třeba objevil falešný web Alza. Jak poznat falešný e-shop najdete v našem článku Léky na nákupní horečku: jak poznat falešný e-shop

Zdroj: Eset


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme