V letošním březnu Evropská komise navrhla, aby členské země EU svým obyvatelům, kteří jsou očkováni proti COVID-19, mají negativní test na virus anebo se už uzdravili a mají dostatek protilátek, vydávaly digitální zdravotní certifikáty. To by jim umožnilo svobodně cestovat v jednotném prostoru 27 zemí.
1. června komise oficiálně oznámila spuštění EU digitálního COVID certifikátu (EU Digital COVID Certificate). I když je hlavním cílem, aby všechny členské státy EU zavedly tuto technologii a zpřístupnily ji občanům a obyvatelům do 1. července, sedm evropských zemí včetně Česka se k platformě připojilo už před širším spuštěním a začalo vydávat první certifikáty. Jsou to členské země:
- Bulharsko
- Česko
- Chorvatsko
- Dánsko
- Německo
- Řecko
- Polsko
EU digitální COVID certifikát je dostupný zdarma všem, a to jak v digitální podobě, tak i ve verzi pro vytištění. Nabízí bezpečný a ověřený QR kód jako verzi dokladu s lékařským potvrzením o očkování, o prodělání nemoci COVID-19 nebo negativním výsledku testu na COVID-19.
Dvaadvacet evropských zemí tuto technologii už otestovalo a další země začnou certifikáty podle plánu Evropské komise vydávat v příštích dnech a týdnech. Pravidelně aktualizovaný seznam zemí, které certifikáty vydávají, a další informace o tom, jak certifikáty fungují, jsou k dispozici na webových stránkách EU Digital COVID Certificate.
Po 1. červenci bude ještě platit šestitýdenní období „postupného zavádění“ vydávání certifikátů pro ty evropské země, které potřebují více času pro implementaci této technologie.
Pro Evropskou komisi má přitom červencový termín velmi vysokou prioritu. „Je důležité, aby v nadcházejících týdnech všechny členské státy plně dokončily své národní systémy pro vydávání, ukládání a ověřování certifikátů tak, aby systém fungoval včas pro nastávající letní období“, uvedla Stella Kyriakides, evropská komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin.
Jak to tedy funguje?
| Zdroj: d0ran/Pixabay
Na systém jsou kladeny velmi vysoké požadavky zejména v oblastech zajištění dostupnosti a důvěrnosti dat. Vlastní platforma pro správu certifikátů je cloudový systém, který je hostovaný v datovém centru Evropské komise v Lucemburku.
Platforma umožňuje ověřit dostupné informace obsažené v QR kódech digitálních certifikátů a zároveň chrání osobní údaje jednotlivců. QR kódy a informace, které jsou v nich obsaženy, budou zpracované prostřednictvím aplikací vytvořených jednotlivými členskými zeměmi.
V Česku lze digitální certifikát získat na Očkovacím portálu občana, který je součástí stránek ÚZIS. Digitální zdravotní certifikáty určitě usnadní cestování v rámci Evropy. Nicméně je zatím dostupných velmi málo informací o tom, jak a zda by usnadnily cestování ze zemí mimo Evropu.
Přestože už například existuje dohoda o plánech umožnění vstupu do Evropy očkovaným Američanům v průběhu června, technické detaily týkající se typu vakcínové dokumentace, vyžadované pro vstup či požadavků na papírovou nebo digitální podobu certifikátu, nejsou zatím známy.