Ve zkratce:
– v rámci červencového dne záplat Microsoft opravuje celkem 130 zranitelností, z toho je devět klasifikováno stupněm kritická,
– pět bezpečnostních děr už bylo aktivně zneužito k útokům, jedna z nich je veřejně známá,
– pro nejvíce rizikovou zranitelnost Microsoft prozatím nemá záplatu.
Vývojáři uzavřeli devět kritických zranitelností
Microsoft poskytuje záplaty pro svůj software pravidelně jednou měsíčně, a to v rámci pravidelného dne záplat. Je to každé druhé úterý v měsíci a nejinak tomu bylo i v červenci. K dispozici je celkem 130 oprav, které uzavírají devět bezpečnostních mezer, klasifikovaných stupněm kritické.
Zbývajících 121 bezpečnostních problémů je označeno stupněm důležitý. To ale nijak nesnižuje jejich rizikovost. Pět z nich je už aktivně zneužíváno k útokům a jeden z nich je znám veřejně.
Doporučujeme pokud možno co nejdříve spustit službu aktualizace Windows a instalovat připravené updaty.
Bezpečnostní mezery jsou aktivně zneužívány k útokům
Spustit službu Windows Update se v těchto dnech určitě vyplatí. V rámci červencového dne záplat Microsoft poskytuje záplaty pro celou řadu bezpečnostních problémů. | Zdroj: Windows 10/Windows Update
Bez ohledu na to, jakou verzi systému Windows 10 nebo 11 používáte, je dobré aktualizace instalovat neprodleně. Mezi záplatovanými zranitelnosti je pět, které jsou už aktivně zneužívány k útokům.
Nejrizikovější je pravděpodobně zranitelnost ve Windows a Office, pro kterou ale Microsoft prozatím záplatu nemá. Pomocí speciálně vytvořených dokumentů Office lze na cílových systémech spustit libovolný kód. Microsoft o tomto problému ví, zmiňuje se o něm, ale nejprve jej chce podrobněji prozkoumat. Na základě výsledku pak připraví opravu. Jde o riziko vzdáleného spuštění libovolného kódu na napadeném počítači.
K dalším opraveným aktivně zneužívaným zranitelnostem patří chyba platformy MSHTML, která spočívala v nebezpečném zvýšení oprávnění. Její zneužití ale předpokládá, aby uživatel kliknul na škodlivý odkaz nebo otevřel kontaminovaný soubor. Riziko se šíří především prostřednictvím podezřelých zpráv.
Chyba Outlooku, další z pětice aktivně zneužívaných, útočníkům umožňuje obejít varování systému Outlook Security, pokud uživatel klikne na podezřelý odkaz. Často je provázena jiným typem exploitu, který se spustí po otevření souboru například z přílohy e-mailu.
Zdroj: Zero Day Initiative