Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Bohatší než Netflix: tato stránka nabízí 55 tisíc filmů z VHS zdarma

Josef Mika 30.05.2023

Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org si můžete zdarma stáhnout více než 55 000 digitálních záznamů pocházejících z kazet VHS.

Kapitoly článku

Bylo nebylo, dlouho před streamovacími službami, jako je Netflix, HBO Max, Disney+ nebo Amazon Prime, existovaly DVD a předtím kazety VHS. Mohli jste si je koupit s obsahem nebo bez něj. S videorekordérem se daly na kazetu nahrát i pořady z televize a nejhorší, co se vám mohlo stát, bylo že jste si kazetu se svatebním videem omylem přehráli dalším dílem Kobry 11.

Největší nezisková digitální knihovna archive.org nyní digitálně zpracovala řadu dobových rarit, které byly nahrány nebo se daly koupit, a zpřístupnil je ke stažení. Jsou mezi nimi filmy, klipy a seriály, které si mnoho lidí pamatuje ještě z dětství. Pro nás je hlavním nedostatkem asi to, že obsah je k dispozici téměř výhradně v angličtině a kvalita videa je poměrně slabá, už jen kvůli analogovému zdroji.

Obrovský video archív: jak stáhnout vzácné nahrávky

vhs

V digitální knihovně archive.org si můžete vyfiltrovat tisíce kazet VHS podle vlastního přání. Zdroj: archive.org

Pokud navštívíte příslušnou webovou stránku archive.org, dostanete se k obrovské knihovně nejrůznějších videí. Ve vyhledávacím poli můžete hledat různé výrazy - například zadáte název pořadu nebo televizní kanál. Když například zadáte "Popeye The Sailor" (Pepek námořník), získáte 233 výsledků.

Pokud byste se nyní chtěli podívat například na původní pilotní díl z roku 1933 od Fleisher Studios, stačí kliknutím myši vybrat požadovanou nahrávku. V následujícím okně se vám zobrazí přehrávač videa. Kliknutím na symbol "Play" spustíte přehrávání. Pod přehrávačem najdete popis a další informace.

Pokud si chcete nahrávku stáhnout, najdete na příslušné stránce videa informační box s názvem "Download Options" a modře zvýrazněnými odkazy. Kliknutím na "MPEG4" zde přejdete přímo na soubor videa ve formátu MP4 a uložíte jej kliknutím pravým tlačítkem myši.

A co vše tady najdete

joke

V internetovém archivu archive.org najdete i pár kousků české filmové klasiky. Zdroj: archive.org

Sbírka obsahuje více než 55 000 kazet VHS, převážně z 80. a 90. let. Všechny tituly byly digitálně nahrány, upraveny a jsou k dispozici zdarma.

V archivu se nacházejí takové filmové trháky jako třeba Lví král nebo Toy Story, ale také záznamy televizního vysílání, seriálů, upoutávek nebo pořadů, které dnes už nikde nekoupíte. Vtipný klenotem pro mnohé je třeba videoprůvodce Windows 95 s herci Jennifer Anistonovou a Matthewem Perrym známými ze seriálu Přátelé.

Různá videa jsou k dispozici ke stažení zdarma v různých úrovních kvality a různých formátech. Obsah je téměř celý v angličtině, ale najdete tu i pár výborných českých kousků s anglickými titulky: shlédnout můžete třeba Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela (1966), Vynález zkázy Karla Zemana (1958) nebo Návrat ztraceného syna Evalda Schorma (1967).

Zdroj: archive.org


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud