Přejít k hlavnímu obsahu

Bluetooth: za záhadným logem se skrývá zajímavý příběh

Jiří Palyza 25.10.2021
info ikonka
Zdroj:

Přes Bluetooth lze připojit chytrý telefon, počítač, sluchátka a řadu dalších zařízení. Pro aktivaci funkce obvykle stačí kliknout na známý symbol připomínající písmeno "B". Co ale tento symbol vlastně znamená a odkud pochází?

V dnešní době používá připojení Bluetooth téměř každý. Ať už jde o připojení smartphonu ke sluchátkům Bluetooth, používání bezdrátové myši a klávesnice v kanceláři nebo posílání fotografií a videí přátelům v okolí. Přemýšleli jste někdy o tom, kde se vlastně vzal název této technologie a její logo?

V užším slova smyslu označuje pojem "Bluetooth" výměnu informací mezi zařízeními prostřednictvím elektromagnetických vln na krátkou vzdálenost. Digitální zařízení, vybavená Bluetooth, se tak mohou připojit k ostatním zařízením bez nutnosti použít propojovací kabely a přehrávat nebo odesílat obsah.

Ať se podíváte na kteréhokoli výrobce, značka pro tuto technologii je vždy stejná: je modrá a její logo připomíná upravené písmeno "B".

Bluetooth: co se skrývá za logem

bluetooth

Logo Bluetooth se ve skutečnosti skládá ze dvou Run, odpovídajícím písmenům H a B. | Zdroj: 200 Degrees/Pixabay

Logo Bluetooth je ve skutečnosti složeno ze dvou runových znaků z 10. století. V té době vládl dnešnímu Dánsku vikingský král Harald Blauzahn (Harald Gormson), který jako první sjednotil početné vikingské kmeny do velké dánské říše pod jednou korunou.

Vývojáři technologie Bluetooth narazili na tento příběh, použili anglický ekvivalent králova jména a pro tvorbu loga použili složení runových znaků, odpovídající iniciálám "H" a "B".

Vědci se stále neshodují na tom, proč se Haraldovi říkalo "Blauzahn". Někteří se domnívají, že to souvisí se symbolem jeho meče, jiní tvrdí, že důvodem je Haraldův modrý oděv, který byl v té době velmi drahý a považovaný za obzvlášť vznešený.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme