Přejít k hlavnímu obsahu

Automatické změny letního a zimního času: pokud technologie selže, půjdou všechny hodiny špatně

Josef Mika 26.10.2024
info ikonka
Zdroj: Jens Kreuter/Unsplash

V noci ze soboty na neděli se posunou hodiny o jednu hodinu zpět. Málokdo však ví, že za to, že se na počítačích, mobilních telefonech a dalších elektronických zařízeních mění čas automaticky, vděčíme databázi časových pásem.

Kapitoly článku

Mnoho lidí se bude opět potýkat s malým „jetlagem“, protože v noci ze soboty na neděli se přehoupnou hodiny na zimní čas. V závislosti na vaší domácnosti však možná nebudete muset všechny hodiny otáčet sami ručně. Elektronická zařízení se totiž většinou nastaví na zimní čas automaticky. To znamená, že mobilní telefony, notebooky a televizory se vrátí o hodinu zpět, aniž byste museli cokoli dělat.

Ale jak to vlastně přesně funguje? Ústředním prvkem je takzvaná databáze časových pásem (Time Zone Database, často nazývaná tz nebo zoneinfo). Je součástí IANA (Internet Assigned Numbers Authority). Tato instituce je jednou z nejstarších na internetu vůbec a je oddělením organizace ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), která je rovněž zodpovědná za doménová jména a číselné systémy, jako jsou IP adresy.

Na databázi tz se spoléhá mnoho systémů, například Android, iOS, macOS, Linux, a tedy i mnoho zařízení, jako jsou routery, TV a herní konzole. Microsoft si naproti tomu udržuje vlastní databázi časových pásem pro zařízení se systémem Windows, která je však také založena na databázi IANA.

Databázi udržují dobrovolníci 

Čas
info ikonka
Zdroj: Wirestock/Freepik
Databáze časových pásem shromažďuje také historické časové údaje.

Automatický přechod na jiný čas je výsledkem intenzivní a pečlivé přípravné práce skupiny dobrovolníků, kteří koordinují časová pásma a spravují databázi časových pásem na fóru provozovaném organizací IANA.

Databáze poskytuje strojově čitelný popis časových pásem, včetně všech časových změn definovaných komplexním souborem matematických pravidel a vzorců. Mnoho zařízení připojených k internetu se zde dotazuje na správný čas pro svou polohu a správně se nastavuje.

Mohlo by vás zajímat

Tímto způsobem je možné předpovědět správný čas pro libovolné místo na Zemi s ohledem na přestupné sekundy, tj. minimální korekce kompenzující nepravidelnosti v rotaci Země. Na rozdíl od řešení Microsoftu plní databáze také historickou úlohu, neboť uchovává všechny změny včetně úprav času od roku 1970.

Expertní skupina průběžně sleduje zprávy o změnách časových pásem a zadává je do databáze.

Chyba by způsobila chaos

Čas
info ikonka
Zdroj: Windows 11/Chip
Microsoft spravuje vlastní databázi časových pásem.

Každá národní nebo regionální oblast, která má od roku 1970 stejný čas, je v databázi uvedena jako samostatné časové pásmo. S pojmenováním jste se již mohli setkat při nastavování nových zařízení, je uspořádáno podle schématu oblast/místo, například Evropa/PrahaV nebo Amerika/New_York.

Databáze je aktualizována přibližně 20krát ročně. Přístup je možný přes HTTP, FTP nebo Rsync. Chyby v databázi by mohly vést k chaosu, protože všechna zařízení v časovém pásmu by se pak automaticky nastavila na špatný čas.

Zdroj: IANA, Microsoft


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme